Lacrosse we Wrocławiu

Wrocław będzie gospodarzem Światowych Igrzysk Sportowych Nieolimpijskich – „World Games 2017”. Zawodnicy będą rywalizować w dyscyplinach, których nie zobaczyliśmy podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich – m. in. karate, plażowa piłka ręczna, bule, taniec sportowy czy lacrosse. tę ostatnią dyscyplinę
uprawiali Indianie zanim jeszcze na ich tereny dotarli Europejczycy. Miała ona dla miejscowej ludności znaczenie społeczne i religijne. Była to gra dynamiczna, szybka, przyciągała uwagę kolonizatorów na tyle, że również zaczęli ją uprawiać. Jednak dopiero w 1867 roku ustalono jej przepisy. Na przełomie wieków dyscyplina ta mocno się rozwijała i zmieniała.

Lacrosse obecnie jest sportem bardzo kontaktowym. Zawodnicy noszą na głowie kaski, a pod strojami ochraniacze na klatkę piersiową, żebra, łokcie. Kije to dwa połączone ze sobą elementy, metalowy drążek i plastikowa główka z zaplecioną na niej siatką. Mecz trwa 60-80 minut, podzielony jest na kwarty i rozgrywany na trawiastym, zbliżonym wymiarami do boisk do futbolu amerykańskiego czy piłki nożnej. To dyscyplina zespołowa, w której udział bierze 10 graczy w każdym zespole. Do gry używana jest gumowa piłka o rozmiarach piłki do tenisa. Piłkę tę łapie się, przenosi, podaje i rzuca przy pomocy długiego kija zakończonego główką z siatką w środku. Zwycięskim zespołem jest ten, który umieści w bramce rywala jak najwięcej razy piłkę.

Początki lacrosse w Polsce to rok 2007, kiedy to powstał poznański zespół Poznań Hussars. Od tego momentu dyscyplina w naszym kraju rozwinęła się na tyle, że prowadzone są systematyczne rozgrywki, wyłaniany jest mistrz Polski, a także powoływana kadra Polski, zarówno męska, jak i kobieca.

Piotr Żyliński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*