Ruszył uliczny bookcrossing

Właśnie trwa inauguracja projektu „Miejski Regał Książkowy”, przy regale sąsiadującym z Galerią Miejską Arsenał na Starym Rynku. Pomysłodawczynią jest Agata Trykasz z Inicjatywy „Ulepsz Poznań”, która zdobyła nagrodę w konkursie „Centrum Warte Poznania”.

Podobnie jak w Berlinie i innych niemieckich miastach, w Poznaniu staną regały z książkami, które będzie można wypożyczyć i czytać bez formalności. „Miejski Regał z Książkami” to propozycja w Polsce nowa. Dotychczas Bookcrossing kwitnie w budynkach użyteczności publicznej, organizowane są jednorazowe akcje plenerowe. Moda dotarła do nas z Ameryki, ale to właśnie w Niemczech po raz pierwszy 20 lat temu zaczęto ustawiać w przestrzeni miejskiej meble z książkami. Dzieła ustawia się nie tylko na drewnianych półkach, w berlińskich parkach wkłada się je także do foliowych torebek i przyczepia klamerkami do sznurka rozpiętego między drzewami.

U nas regały staną przed Galerią Miejską Arsenał, przy ławeczce przed Teatrem Polskim i vis a vis Centrum Kultury Zamek, a czwarty przez miesiąc jeszcze stać będzie w holu Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności. Organizatorzy mają nadzieję, że książki będą wracały na półki, a nawet, że zalegające w domach tomy czytelnicy sami będą przynosić i zasilać wspólne zbiory. Początkowo ustawione zostaną pozycje zebrane wśród urzędników Urzędu Miasta Poznania i instytucji opiekujących się regałami, a zanim poznaniacy sami nie rozkręcą inicjatywy zostaną także zakupione nowe publikacje.

Teatr Polski i Galeria Arsenał wymyśliły regały mobilne, które na noc będą chowane, dwa pozostałe będą zamontowane na stałe. Przy każdym regale znajdą się miejsca do siedzenia, co jest niezwykle ważne dla moli książkowych.

Fot. Marta Resińska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*