Media mają wielki wpływ nie tylko na odbiorców, ale również na aktorów sceny politycznej. Nie bez znaczenia pozostaje wybór wydarzeń, które będą zrelacjonowane. Ale jak zrozumieć mechanizm funkcjonowania współczesnych mediów? Jakimi kryteriami kierują się dziennikarze podejmując decyzje o tym, które z informacji przedstawić?
Zakład Systemów Prasowych i Prawa Prasowego oraz Zakład Dziennikarstwa Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM organizują seminarium naukowe na temat: „Kryteria selekcji informacji we współczesnych mediach”. Ma na celu porównanie wyników badań dotyczących tego zagadnienia oraz koncepcji teoretycznych sformułowanych na ich podstawie z doświadczeniami zawodowymi redaktorów.
W dyskusji planowane jest podjęcie takich kwestii jak:
1. Jak przebiega w ramach redakcji proces selekcji zdarzeń i tematów?
2. Czy istnieje zbiór zasad określających ważność poszczególnych tematów i osób?
3. Według jakich kryteriów podejmuje się decyzje o tym, ile czasu lub miejsca poświęcić na dany temat?
4. Kto decyduje o ostatecznym kształcie materiału, który ukaże się w mediach, jaki jest wpływ dziennikarza, redaktora, wydawcy, właściciela?
5. W jaki sposób media online zmieniły proces zbierania informacji?
6. Jaki wpływ na pracę dziennikarza mają czynniki pozaredakcyjne (czynniki polityczne, społeczne, kulturowe)? Czy dziennikarze zdają sobie sprawę z wpływu tych czynników?
Seminarium odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 10 w sali 43 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
Fot. Sic!
Dodaj komentarz