O lwowskich kobietach, elegantkach i Żabce

Marzec zaczynamy w bardzo kobiecym stylu i doborowym towarzystwie.   W dniu kobiet zapraszamy na spotkanie o kobietach ze Lwowa, a 10 marca  tajniki mody poznają mieszkanki i mieszkańcy Naramowic, zaś dzieciaki  będą mogły poznać przygody Żabka i Ropucha podczas Rodzinnego czytania i przypomnieć sobie  baśnie polskie na pierwszych po przerwie CZYATATCH. 

 8 marca, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1. „Kobiety ze Lwowa”. Spotkanie z Beatą Kost.

Co łączy matkę króla Jana III Sobieskiego,  Teofilę , z narzeczoną Artura Grottgera, Wandą Monne, z żoną Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, śpiewaczką Stefanią Długoszowską i ikoną ruchu kobiecego Marią Dulębianką? Lwów!  Bohaterkami książki  „Kobiety ze Lwowa” Beaty Kost są kobiety, które  nie mają pomników i nie są patronkami ulic, ale ich życie i działalność  tworzyły niezwykłą atmosferę miasta.  Spotkanie  autorskie w dniu kobiet, ale nie tylko dla pań,  poprowadzi Kalina Olejniczak.

 10 marca, godz. 11.00,  Biblioteka dla dzieci. Rodzinne czytanie z asz.teatrem. „Żabek  i Ropuch”  Arnolda Lobela.

Ropuch jest leniwy i uparty, a Żabek energiczny i wesoły. Mimo że się bardzo się różnią, są najlepszymi przyjaciółmi, którzy zawsze mogą na siebie liczyć.  Aktorzy asz.teatru zaprezentują opowiadania o przygodach żab, uznane  za klasykę amerykańskiej literatury dziecięcej,  które  polscy czytelnicy mogą poznać dzięki przekładowi Wojciecha Manna.

 10 marca, godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1. CZYATY2. Lech, Popiel i inni. Baśnie polskie.

CZYTATY wracają! Tematem tegorocznych spotkań będą baśnie, legendy i opowieści z różnych stron świata. Zaczynamy od spotkania z legendarnymi początkami Polski.  Pokażemy makiety historycznych grodów i sprzęty wzorowane na średniowiecznych. Cofnąć się w czasie  pomogą nam pisarz i historyk Tomasz Kruczek oraz  Dayle Tylor. Ten ostatni  opowie, dlaczego dla Anglika najciekawsza z polskich legend jest opowieść o smoku wawelskim.

10 marca, godz. 12.00,  Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37. „Ach, ten gorset!” Spotkanie o  modzie nie tylko XIX-wiecznej.

W co ubierały się elegantki w Poznaniu w XIX wieku?  Co nosili ówcześni dandysi?  Skąd mieszkanki Poznania wiedziały, jakie parasolki, wachlarze i torebki są najmodniejsze? O zmianach stylu życia i idących za nimi zmianami fasonów, a także o tym, co można było wyczytać ze stroju, opowiedzą autorki książki „Ach, ten gorset!” Karolina Tomczyk-Kozioł i Agnieszka Urbańska.  Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz strojów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*