Kurtyna powoli się unosi, a widzom ukazują aktorzy: Grzegorz, Anna, Piotr, Aleksander, Marta i Cecylia. Nie łudź się. Dziś nie usłyszysz nienagannej dykcji, nie zachwycisz się idealną grą aktorską. Zobaczysz za to prawdziwe emocje – zmęczenie, złość, szczęście. Artyści z teatru 21 sprawią, że w każdym z nich dostrzeżesz piękno.
Teatr 21, tak jak każdy profesjonalny zespół teatralny, tworzą aktorzy. Cechą wyróżniającą ich na tle innych artystów jest… dodatkowy chromosom. Większość z 16-osobowego grona występujących, to osoby z zespołem Downa i autyzmem. Idea powstania przestrzeni, w której mogą wyrazić się w twórczy sposób, zrodziła się w 2005 roku podczas warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” na warszawskim Mokotowie. W spektaklach możemy zobaczyć m. in. Piotra Swenda, aktora wcielającego się w rolę Maćka w serialu „Klan”, czy Grzegorza Brandta, który wystąpił w programie „Down the Road” transmitowanym na kanale TTV.
MIĘDZYNARODOWA ROZPOZNAWALNOŚĆ. Aktorzy zagrali dla publiczności z Berlina, Pragi, Helsinek, Freiburga. Również rodzima widownia miała okazję zobaczyć efekt ich pracy. Absolwenci i uczniowie wspomnianej szkoły wystąpili na deskach teatrów: Dramatycznego, Studio, Powszechnego, Nowy Baj i Soho. Oprócz tego gościli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Na swoim koncie mają również udział na festiwalach m. in. we Wrocławiu, Poznaniu i Neratoy.
Choć oficjalna data powstania grupy teatralnej to 2005 rok, jej zalążki formowały się już wcześniej, podczas corocznego wystawiania jasełek. Uczniowie, dzięki pracy swojej i reżyserki – Justyny Sobczyk, mieli możliwość zaprezentowania się przed publicznością. Wtedy było to jedynie wąskie grono, ograniczające się do rodziny i znajomych. Teraz są prawdziwymi gwiazdami.
TYLKO MARZENIE. Teatr 21 to dla nich nie tylko miejsce, w którym mogą wyżyć się twórczo, ale i źródło dochodu. W krótkim filmie (dostępnym na YouTubie) zatytułowanym” The Lockdown” aktorzy czytają komentarze internautów, którzy żalą się na pandemię. Na próżno szukać wśród ich wypowiedzi tęsknoty za rodziną czy lęku przed zachorowaniem. Za to słyszymy: „Tęsknię za jajkami z majo truflowym w Charlotte”, „Jak wszystko wróci do normy, to polecę do Dubaju na takie normalne zakupy”, „Oto moja fura”. Na końcu widz pozostaje z planszą „Kiedy lockdown minie, nasi aktorzy nadal nie będą mogli mieć prawa jazdy, konta w banku ani wziąć ślubu. Na szczęście, pozostaje teatr.” To co dla nas jest codziennością, często dla osób z niepełnosprawnością pozostaje tylko marzeniem.
ZBIERAJĄ FUNDUSZE. W przyszłości siedziba teatru 21, a zarazem Centrum Sztuki Włączającej, będzie mieściła się w lokalu po byłym sklepie. Jednak, żeby miejsce było dostosowane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością, potrzebne są pieniądze. Na profilu zbiórki możemy przeczytać:
„Jego głównym zadaniem (Centrum Sztuki Włączającej – przyp. JK) będzie włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych, w tym w szczególności osoby z niepełnosprawnościami. Swoje miejsce znajdą u nas spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami, wystawy artystów sztuk wizualnych i wiele innych. Sama przestrzeń, jak i wszystkie wydarzenia, będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto Centrum Sztuki Włączającej stanie się stałą siedzibą Teatru 21, który od 15 lat musiał działać bez własnego miejsca.”
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności Teatru 21 i osób z zespołem Downa, to dobrą okazją do tego będzie wysłuchanie wywiadu z reżyserką i założycielką teatru –Justyną Sobczyk. Rozmowa dostępna jest na platformie YouTube, na kanale Mistrzów Drugiego Planu: https://www.youtube.com/watch?v=dizbjafxwtw. Po informację z pierwszej ręki kieruj się na profil Teatru21 na Facebooku. Znajdziesz tam nie tylko zapowiedzi spektakli, ale także rozmowę z ekspertami na temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, czy fragmenty książki „Niezwykłe ciała”, czytane przez aktorkę Teatru 21. Jutro o godzinie 12 online „Indianie” w ramach „Zimowiska w Nowym Teatrze”. https://www.facebook.com/teatr21
Dodaj komentarz