Różnorodność poglądów

Jutro i pojutrze I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod nazwą „Perspektywy gruzińskiej demokracji – 30 lat po upadku ZSRR”. Główną jej ideą jest możliwość spotkania z najważniejszymi przedstawicielami życia politycznego i społecznego w Gruzji. Gośćmi są: prof. Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji w latach 2013 – 2018 oraz dr Nino Burdżanadze, jedna z przywódczyń tak zwanej „Rewolucji Róż” w 2003 roku.

Uczestnicy, reprezentują różniące się poglądy na politykę Gruzji zarówno w sferze wewnętrznej, jak i kształt i kierunków polityki zagranicznej. Jeden koncentruje się na integracji z Zachodem – państwami UE i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Drugi, uwzględniający realia geopolityczne, określany jest jako wielowektorowy, rozwijający współpracę Gruzji ze wszystkimi sąsiadami i państwami regionu Kaukazu Południowego. Konfrontacja tych poglądów będzie interesującą poznawczo okazją do poszerzenia wiedzy polskich badaczy i studentów kierunków politologicznych i historycznych. Będzie to też okazja do zadania bezpośrednich pytań uczestnikom konferencji i znalezienie odpowiedzi na ważne dla interesów państwa polskiego zagadnienia, związane z bezpieczeństwem narodowym, interesami gospodarczymi i rozwojem demokracji na obszarze poradzieckim. Bieżące wydarzenia na Ukrainie, oraz wcześniejsze w Gruzji pokazują, że obszar ten rezonuje, zmienia się, a procesy, które rozpoczęły się wraz z rozpadem w 1991 roku ZSRR, trwają nadal i mogą mieć realny wpływ na państwo polskie.

Oprócz zaproszonych z Gruzji uczestników konferencji, wezmą w niej udział polscy badacze, analitycy i specjaliści zajmujący się państwami Kaukazu. Referaty wprowadzające wygłoszą: prof. dr hab. Andrzej Stelmach – dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM; prof. dr hab. Artur Kijas (Wydział Historii UAM), wybitny znawca dziejów Imperium Rosyjskiego oraz państw byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz prof. dr hab. Andrzej Furier (Uniwersytet Szczeciński), doskonały badacz Kaukazu, znawca najnowszych dziejów Gruzji, kartwelolog o niekwestionowanym dorobku naukowym w tej rzadkiej w Polsce dziedzinie badawczej.

W drugim dniu konferencji, oprócz wymienionych wyżej gruzińskich osobistości, wystąpienia będą mieli badacze, analitycy i specjaliści z Polski: prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn (Instytut Pamięci Narodowej); red. Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich); red. Wojciech Wojtasiewicz (Nowa Europa Wschodnia); dr hab. prof. UJ Renata Król – Mazur (Uniwersytet Jagielloński); dr hab. prof. UAM Marek Figura oraz dr hab. prof. UAM Grzegorz Skrukwa z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Patronat nad konferencją objęła JM rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor UAP prof. dr hab. Wojciech Hora, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii wybitnego gruzińskiego fotografa – Juria Meczitowa pt.: „Meczitow – fotografie przełomu 1989 – 1991 / wojna”. Kuratorami wystawy będą: dr Janusz Oleksa, Katarzyna Majewska oraz Marcin Olejnik. Juri Meczitow (ur. 1950 w Tbilisi), to były współpracownik Sergieja Paradżanowa, jednego z klasyków XX-wiecznego kina autorskiego i artystycznego. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, konceptualnej, portretowej, fotoreportażu. Dokumentuje życie gruzińskiego społeczeństwa, w najważniejszych momentach jego najnowszej historii. Monochromatyczne prace autora zostaną wystawione w Galerii Atrium Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Ekspozycję poprzedzą warsztaty fotograficzne, poprowadzą je Juria Meczitowa i Maiko Deisadze (Mechitov&Deisadze Studio z Tbilisi). Mogą wziąć w nich udział zarówno studenci fotografii UAP, jak i adepci dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Więcej informacji o wystawie znajdziecie tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*