Pomarańczowa Akademia Uni-logistics szkoli przyszłych specjalistów branży logistycznej. Jej uczestnikami zostało 20 studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Pod okiem specjalistów uczą się jak w niedalekiej przyszłości zdobyć atrakcyjną pracę i być konkurencyjnym na rynku absolwentów. W ramach działań warsztatowych poznają tajniki promocji firmy, zagadnienia związane z integracją rynku, nabywają wiedzę praktyczną, której często nie posiadają nawet wieloletni pracownicy firm logistycznych. Zajęcia odbywają się w Sopocie. Partnerem projektu jest Start People.
Projekt już zdobył uznanie i zostanie opisany w 9. edycji Raportu Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2010. Skierowany jest przede wszystkim do studentów, ale mogą z niego skorzystać także pracownicy firm logistycznych. W ramach szeroko pojętych działań edukacyjnych, uczestnicy Pomarańczowej Akademii zgłębiają zagadnienia związane z nowoczesną logistyką, zdobywają know-how, uczą się pracy zespołowej. Właśnie rozpoczęli cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów rynku pracy. Szkoleniowcy przygotowują ich do rozmów rekrutacyjnych, prowadzą ćwiczenia w zakresie autoprezentacji, a w zanadrzu mają jeszcze między innymi zajęcia z trudnej sztuki prowadzenia gier negocjacyjnych.
W marcu (11.03.2011) uczestników czeka warsztat z „Assesment Centre”. To metoda stosowana w procesie rekrutacji przy doborze kandydatów na stanowiska kierownicze. Pozwala ona na dokonanie oceny potencjału pracowników i wybranie takiego stanowiska, które dla kandydata będzie najlepsze. Przy stosowaniu tej metody przeprowadza się wiele ćwiczeń, symulacji i wywiadów, które są tak projektowane, by odzwierciedlać sytuacje rzeczywiste, jakie zdarzają się na danym stanowisku, co pozwala zaobserwować naturalne reakcje i zachowania kandydatów. Kolejne zajęcia z cyklu (18.03.2011) uczestnicy poświęcą na gry negocjacyjne.
Z pomysłem zorganizowania Pomarańczowej akademii wyszła jedna z gdyńskich firm logistycznych Uni–logistics. To odpowiedź na braki w wykształceniu i umiejętnościach młodych osób które wchodzą na rynek pracy, ale też chęć integracji studentów i środowisk związanych z logistyką i budowanie świadomości społecznej odpowiedzialności w biznesie. Program akademii zbudowano na kilku zależnych od siebie poziomach. Poziom podstawowy to pomoc w zrozumieniu procesów zachodzących w logistyce. Poziomy satelitarne to m.in. nauka jednej z najcenniejszych cech logistyka – umiejętności pracy zespołowej, zdobywanie obycia w branży, umiejętności negocjacyjnych oraz zaawansowane szkolenia i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
Pomarańczowa Akademia Uni-logistics jest programem długoterminowym. Pierwsza edycja zakończy się w maju 2011. Druga edycja rusza od października 2011. Partnerami programu są Start People oraz Katedra Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej o programie na stronie: www.unilogistics.pl
Dodaj komentarz