Dwanaście złotych. Dokładnie tyle musisz mieć, abyś mógł korzystać z biblioteki WNPiD przez cały rok akademicki. Przyznasz, że nawet jak na studencką kieszeń, to nieduży wydatek. Oprócz opłaty, trzeba jeszcze okazać dowód osobisty i legitymację studencką.
Zanim rzucisz się w wir nauki i zaczniesz wypożyczać potrzebne książki, przeczytaj kilka informacji, o których powinieneś pamiętać. Po pierwsze: nie próbuj zabierać ze sobą egzemplarzy oznaczonych pomarańczową naklejką. Bystremu oku bibliotekarki, choć miłej i służącej pomocą, na pewno to nie umknie, a z tych książek korzystać można jedynie w czytelni.
Wskazówka numer dwa: jeśli znalazłeś potrzebny egzemplarz, pamiętaj, że możesz przetrzymać każdą z książek nie dłużej niż przez 3 miesiące. Lepiej pilnuj terminów, bo za każdy dzień zwłoki płacisz 30 groszy (po 20 dniach kupisz za to pyszną porcję pierogów w wydziałowym „Polikaktusie”! A oczywiste jest, że student głodny to student zły).
Słaba pamięć? Znamy to, więc czas na radę numer 3: kontroluj swoje wypożyczenia na stronie internetowej: www.wnpid.amu.edu.pl w zakładce – konto czytelnika. Jeżeli lepiej czujesz się w cyberprzestrzeni, UAM oferuje tobie coś jeszcze – ibuk.pl, czyli czytelnię on-line. Po wejściu na tę stronę i zalogowaniu się, możesz czytać bezpłatnie udostępnione przez bibliotekę książki i nie musisz nawet ruszać się z domu!
Teraz punkt 4: czytelnia nie jest przepełniona tylko zestresowanymi ludźmi szukającymi odpowiednich pozycji między półkami. To także dobre miejsce do spokojnej nauki, korzystania z Internetu oraz chwili relaksu przy książce (dobrze wiemy, że w akademikach często go brakuje).
To wszystko jest dla ciebie dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00. Na koniec coś o fundamentalnym znaczeniu: przed wejściem do biblioteki zostaw swoje rzeczy w szafce depozytowej. Pożegnaj się przede wszystkim z komórką, torbą i kurtką, a także ze złymi manierami. I jeszcze jedna rada: nie bój się zadawać pytań, bo kto pyta, nie błądzi.
Magdalena Małecka
Urszula Niepewna
Anna Rokicka
Daria Wierszuła
Fot. Klaudia Leśniowska
Dodaj komentarz