Najkrótsza w roku

Parada Sobótkowa – Fyrtle na Warcie to coroczne święto, które łączy słowiańskie tradycje ludowe z miejskimi obchodami Wianków. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z różnych części Polski i nie tylko.

Parada Sobótkowa odbędzie się w piątek, 23 czerwca. Jest związana z nocą przesilenia letniego, czyli najkrótszą nocą w roku. Uroczystości są poświęcone naturze i przywitaniu lata. W trakcie Parady Sobótkowej zobaczymy kolorowy korowód łodzi na Warcie.

Wielu uczestników parady ubiera się w tradycyjne słowiańskie stroje, co dodaje wydarzeniu wyjątkowego uroku i autentycznego charakteru. Wznoszone są śpiewy i tańce, które nawiązują do dawnych obrzędów i zwyczajów. Atmosfera jest radosna i pełna energii, a uczestnicy wesoło świętują nadejście lata.

Jednym z głównych elementów Parady Sobótkowej jest wspólne wyplatanie wianków. W miejscach przeznaczonych do tego celu zgromadzeni uczestnicy mogą tworzyć kolorowe wianki z kwiatów i zieleni. Wianki te są później puszczone na wodę, co ma symboliczne znaczenie i ma przynieść szczęście w nadchodzącym okresie letnim.

Parada Sobótkowa – Fyrtle na Warcie to doskonała okazja do zapoznania się z tradycjami słowiańskimi, cieszenia się wspaniałą atmosferą i spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowe wydarzenie, które umożliwia mieszkańcom i turystom odkrycie kultury i historii regionu, jednocześnie dostarczające niezapomnianych przeżyć.

Program:

PLAŻA RATAJE

godz. 19:00

– Występ chóru „Alle Fine” pod dyrekcją Laury Stieler i Dominiki Nakielnej

– Poznaj poznańskie Fyrtle – prezentacja instalacji i proporców

– Wyplatanie wianków

– Rytuał ognia – Teatr Ognia „Locomotora”

– Otwarcie parady – Pokaz Klub Kajakowy „Panta Rei”

godz. 20:15 

– Start parady

STARY PORT

godz. 21:00 

– Koncert zespołu „Balsam” z balfolkową potańcówką

Ewa de Mezer, Michał Zajączkowski-de Mezer, Jakub Szczygieł

NABRZEŻE WARTY/MOST ROCHA

godz. 22:30 

– Teatr Ognia „Locomotora”

Fot. ilustracyjne Katarzyna Koszowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*