Dziewięćdziesięciolatek ma się dobrze

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza od dziewięćdziesięciu lat związany jest z Poznaniem. Trudno byłoby dzisiaj wyobrazić sobie stolicę Wielkopolski bez tysięcy studentów.

7 maja 1919, siedem miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ponad miesiąc przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego, Poznań dołączył do polskich miast akademickich. W tym czasie losy Wielkopolski nie były jeszcze jasne, a najmłodszy z uniwersytetów borykał się z wieloma trudnościami. Jednakże korzenie akademickiego Poznania sięgają o wiele głębiej w historię Polski. Już 28 października 1661 miasto otrzymało przywilej królewski od Zygmunta III pozwalający na kształcenie magistrów i doktorów. Prawo to podtrzymywali kolejni władcy, ale dopiero w latach II RP powstał tutaj uniwersytet.

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Bronisław Marciniak postanowił uczcić jubileusz w oryginalny sposób. Oficjalne uroczystości będą przebiegały dokładnie według planów z 7 maja 1919. W pierwszej kolejności czeka nas msza św. w poznańskiej Katedrze, która rozpocznie się o 9.30. Następnie zebrani na Ostrowie Tumskim przejdą przed budynek Collegium Maius. Poznańscy aktorzy wcielą się w profesorów UAM i przedstawią pierwsze zebranie senatu uczelni.

Jedyny zgrzyt związany jest z gastronomiczną częścią uroczystości. Dziewięćdziesiąt lat temu oficjele wybrali się do Hotelu Bazar na wystawny obiad. Dziś to niemożliwe, gdyż obiekt od ponad 18 lat jest remontowany. Zwieńczeniem uroczystości inauguracyjnych w 1919 była „Warszawianka” Stanisława Moniuszki w Teatrze Polskim. W tym roku zamiast sztuki teatralnej odbędzie się koncert chóru Stefana Stuligrosza w auli UAM.

Na 9 maja zaplanowano luźniejszą część obchodów uniwersyteckiego święta. W Parku Adama Mickiewicza wyrośnie scena i miasteczko namiotowe. Zapowiadane są koncerty oraz, jak na szkołę wyższą przystało, zajęcia popularnonaukowe (wśród nich pokaz chemiczny, obserwacje nieba przez teleskop). Będzie można ubrać rektorską togę, a także zwiedzić gabinet szefa uczelni.

W jubileuszu będą uczestniczyli również studenci i kadra trzech innych szkół wyższych. Uniwersytety: Przyrodniczy, Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego wyrosły z założonej w 1919 roku uczelni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*