Grupa licealistów właśnie doprowadziła do przyjęcia przez Parlament Europejski kontrowersyjnej nowej ustawy z dziedziny swobód obywatelskich – dyrektywy w sprawie identyfikacji osób. Zgodnie z nowym prawem obywatelom zostaną wszczepione mikrochipy do celów ochrony zdrowia, identyfikacji i bezpieczeństwa.
Jest to jednak dyrektywa, która nigdy nie zostanie wdrożona. Chodzi bowiem o fikcyjny przypadek rozpatrywany podczas gry fabularnej, która umożliwia uczniom w różnym wieku wcielenie się na kilka godzin w rolę posła do Parlamentu Europejskiego. W grze może uczestniczyć jednocześnie od 16 do 32 osób. Są one podzielone na cztery fikcyjne grupy polityczne (Solidarność, Ekologia, Wolność i Tradycja), które pracują nad dwoma przypadkami: dyrektywą w sprawie solidarnego zaopatrzenia w wodę i dyrektywą w sprawie identyfikacji osób. Dzięki grze uczniowie w praktyczny i innowacyjny sposób dowiadują się, jak Parlament Europejski rozpatruje ustawodawstwo, które wpływa na codzienne życie milionów obywateli UE, wnosi do niego poprawki i ostatecznie je przyjmuje.
Gra fabularna to tylko jedno z licznych interaktywnych narzędzi multimedialnych, które można znaleźć w niedawno otwartym Parlamentarium – Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego. Parlamentarium – pierwsze w historii tego rodzaju centrum, które jest w pełni dostępne we wszystkich 23 językach urzędowych UE – umożliwia zwiedzającym wgląd w funkcjonowanie i historię Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE.
Zwiedzający mogą zagrać w grę fabularną, a także między innymi skorzystać z ogromnego panoramicznego ekranu cyfrowego, na którym obejrzeć można salę obrad plenarnych. Zwiedzający mogą również posłuchać debat, obejrzeć odbywające się głosowania i dowiedzieć się czegoś o procesie ustawodawczym UE. Centrum mieści się w sercu brukselskiej dzielnicy europejskiej, w budynku im. Willy’ego Brandta Parlamentu Europejskiego, jest bezpłatnie otwarte dla wszystkich obywateli przez cały tydzień. Przyjmuje zarówno osoby prywatne, rodziny, jak i grupy, i zostało zaprojektowane tak, by było w pełni dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Centrum jest na przykład w pełni dostępne dla korzystających z wózków osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Centrum udostępnia specjalne przewodniki multimedialne z plikami audio dla osób z dysfunkcją wzroku. Dostępne są również mapy dotykowe z legendą zapisaną alfabetem Braille’a, a do Centrum można wejść z psem przewodnikiem. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano przewodniki z plikami wideo tłumaczonymi na język migowy.
Parlamentarium natychmiast zdobyło olbrzymie powodzenie u publiczności. W czasie pierwszych trzech miesięcy od jego otwarcia (od połowy października 2011 do połowy stycznia 2012) przyciągnęło ok. 62 000 zwiedzających.
Tekst i fot. Newsletter Parlamentarium
Więcej informacji na ten temat na stronie:
http://www.europarl.europa.eu/visiting/en/homepage.html;jsessionid=67DCFEC5F21237609CAAEAC49218A434
Dodaj komentarz