Dyskusja o Euro 2012 w Poznaniu to często temat dnia. Co jakiś czas odbywają się konferencje, spotkania i dyskusje na temat przygotowań stolicy Wielkopolski do organizacji meczów turnieju.
Poznań odwiedził niedawno Euromonitor, a w ramach XI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Koło Samorządu Terytorialnego WNPiD zorganizowało debatę „Euro 2012 w Poznaniu czy Poznań w Euro 2012?”.
Euromonitor
Euromonitor jest inicjatywą medialną mającą na celu prezentację przygotowań do organizacji mistrzostw. Efekty tego przedsięwzięcia widzimy w takich mediach jak „Newsweek”, „Dziennik”, „Przegląd Sportowy”, Polsat czy Radio Zet. Do końca roku kampania dotrze do wszystkich miast, które pretendują do organizacji spotkań Euro 2012. 10 października odbyła się konferencja przedstawiająca przygotowania Poznania, a namiot konferencyjny stanął przed stadionem Lecha przy ul. Bułgarskiej. O stanie przygotowań w Wielkopolsce opowiadali przedstawiciele PKP, Telekomunikacji Polskiej S.A., spółki Pl.2012, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Przedstawione zostały najistotniejsze inwestycje infrastrukturalne i te dotyczące bezpośrednio Stadionu Miejskiego. Obiekt jest w najbardziej zaawansowanej fazie budowy w skali kraju i zostanie ukończony już w 2010 roku. PKP przedstawiły plan budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego na docelowej powierzchni 300 tys. metrów kwadratowych. Ramy projektu obejmują zlokalizowanie w samym centrum miasta m.in. dworca kolejowego, terminalu autobusowego, hotelu, parkingów czy też galerii handlowych. Natomiast spółka Pl.2012 już wkrótce na każdym stadionie docelowo goszczącym mecze Mistrzostw Europy zamontuje kamery internetowe, przez które nawet Michael Platini w swoim biurze będzie mógł obserwować prace trwające na obiekcie.
W ramach Euromonitora mieszkańcy mogą obejrzeć makiety stadionów, które są prezentowane w specjalnych namiotach stawianych w centrach miast. Poznaniacy przez cały weekend odwiedzali namiot ustawiony na Starym Rynku.
Euro 2012 w Poznaniu czy Poznań w Euro 2012?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w ramach XI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ostatecznie w panelu dyskusyjnym udział wzięli: pełnomocnik miasta Poznania ds. Euro 2012 Michał Prymas, prezes klubu piłkarskiego Lech Poznań Arkadiusz Kasprzak oraz zawodnik Kolejorza Bartosz Bosacki, którego obecność ucieszyła licznie zgromadzonych w auli studentów. Z przyczyn niezależnych, nie mógł dotrzeć Michał Zawłocki, były kurator w PZPN.
Pierwszy zabrał głos przedstawiciel miasta, który w swojej prezentacji pokazał stan przygotowań infrastruktury miejskiej, trwającą przebudowę Stadionu Miejskiego i plany na najbliższą przyszłość (m.in. przebudowa węzłów komunikacyjnych, modernizacja Ronda Kaponiera, zintegrowany system monitoringu czy rozwój lotniska). Poruszona została również kwestia ośrodków pobytowo-treningowych. Obecnie tereny w Opalenicy i Jarocinie zostały zakwalifikowane do grupy 44 miejsc potencjalnie goszczących drużyny narodowe, a ośrodki we Wronkach i Grodzisku Wielkopolskim rekomendowane są do wpisania na listę hoteli „Rodziny UEFA”, gdzie przebywać będą działacze, goście i oficjele. Kończąc prezentację, Michał Prymas zwrócił uwagę na to, że większość z tych projektów była już wcześniej zawarta w planach decyzyjnych miasta, a organizacja Euro 2012 daje ogromną szansę na wcześniejsze ich zrealizowanie.
Drugą prezentację przedstawił prezes klubu piłkarskiego Lech Poznań. Biorący udział w panelu zapoznali się zarówno z historią, jak i aktualną sytuacją najbardziej utytułowanego klubu Wielkopolski. Pokazana została także rola, jaka odgrywają poszczególne jego elementy w przygotowaniach do organizacji spotkań Euro 2012 w Poznaniu.
Po prezentacjach przyszedł czas na pytania. Poruszona została kwestia reorganizacji pojemności stadionu podczas przebudowy, głównie pod kątem występów Lecha w Pucharze UEFA. Mecze grupowe poznańskiego zespołu będą mogły zobaczyć około 23.000 kibiców, natomiast od początku roku 2009 aż do końca modernizacji stadion pomieści jednorazowo około 17.000 widzów. Studenci zainteresowani byli także kwestią współpracy między klubem a kibicami. Prezes Kasprzak w całości powołał się na ścisłą współpracę ze stowarzyszeniem „Wiara Lecha”. Kibice mogli także dowiedzieć się, że klub prowadzi rozmowy w sprawie podjęcia współpracy z hiszpańskim zespołem CF Valencia, która według zapowiedzi ma być realizowana pod względem szkoleniowym i organizacyjnym aż po wymianę zawodników.
Studenci otrzymali też zaproszenie do uczestnictwa w wolontariacie. Zachęcono żaków do zgłaszania kandydatur już pod kątem Euro 2012, a także do partycypacji w innych wydarzeniach organizowanych w Poznaniu (jak np. grudniowa Konferencja Klimatyczna).
Na pytania dotyczące spraw związanych z aspektami piłkarskimi odpowiadał kapitan Lecha i wielokrotny reprezentant Polski Bartosz Bosacki. Na zakończenie panelu filar obrony poznańskiego zespołu obdarował losowo wybranego uczestnika spotkania piłką z podpisami Lechitów.
Esencją jest futbol
Po zakończeniu panelu dyskusyjnego przyszedł czas na zmagania piłkarskie. Jeszcze bez udziału najlepszych reprezentacji Starego Kontynentu, ale z równie zaangażowanymi w grę zawodnikami. Na boisku przy ul. Piątkowskiej zmierzyły się drużyny Radnych Miasta Poznania i Śmiałków z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Stawką meczu był puchar XI Festiwalu Nauki i Sztuki. Po emocjonującym i obfitującym w bramki spotkaniu trofeum powędrowało w ręce radnych, którzy pokonali studentów 4:2.
Dodaj komentarz