Odszedł Ryszard Danecki

W sobotę, 30.11.2013, zmarł znany poznański poeta, prozaik i dziennikarz Ryszard Danecki (na zdjęciu pierwszy z lewej). Miał 82 lata. Do końca pracował, pisał i wydawał książki.

Urodził się 23 sierpnia 1931 roku. W czasie wojny był członkiem konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Za udział w walkach o wyzwolenie Poznania otrzymał medal i odznaczenie bojowe Weterana 8 Gwardyjskiej Armii. Od 1945 roku należał do 21 PDH im. T. Rejtana, a €“z niej właśnie wyodrębnił się Harcerski Chór Chłopięcy Miniaturka Jerzego Kurczewskiego, w którym śpiewał i był II dyrygentem. Uczył się w Konserwatorium Muzycznym. Maturę w I Liceum im. Karola Marcinkowskiego zdał z wyróżnieniem i podjął pięcioletnie studia w Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie. Po studiach został publicystą kultury i krytykiem teatralnym.

Pływał jako rybak w Kaspijskiej Flocie: jego portem macierzystym był Derbent w Dagestanie. Oprócz podróży literackich po krajach Europy wędrował także po Azji Środkowej i Kaukazie. Był wiceprezesem Wielkopolskiego Oddziału Marynistów Polskich. Przez 40 lat pracował jako publicysta kultury i krytyk teatralny w prasie poznańskiej: w Gazecie Poznańskiej, Tygodniku Zachodnim (był jego współzałożycielem), Expressie Poznańskim, gdzie był kierownikiem działu kultury.

W roku 1952 zadebiutował w Głosie Wielkopolskim poematem o Poznaniu. Był współzałożycielem Grupy Poetyckiej Wierzbak, współorganizatorem ogólnopolskich Poznańskich Listopadów Poetyckich, związał się twórczo z kabaretem Żółtodziób, sceną operową Pro Musica i Piwnicą Jazzową Browar.

Pierwszy zbiór jego wierszy Czarny sześcian ciszy ukazał się w roku 1958. Jest autorem kilkudziesięciu książek poezji i prozy, utworów scenicznych, librett oper kameralnych i kantat, przekładów poezji z niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego. Jego wiersze przetłumaczono na ponad 37 języków.

ODSZEDŁ JEDEN Z PIERWSZYCH „MINIATURKOWCÓW”, chóru harcerskiego, założonego w 1945 roku przez Jerzego Kurczewskiego. Zespołu, który stał się zalążkiem rozwoju pasji chóralnej Kurczewskiego, a efekcie powstania Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Poznańskiego Chóru Chłopięcego. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*