W sobotę, 30.11.2013, zmarł znany poznański poeta, prozaik i dziennikarz Ryszard Danecki (na zdjęciu pierwszy z lewej). Miał 82 lata. Do końca pracował, pisał i wydawał książki.
Urodził się 23 sierpnia 1931 roku. W czasie wojny był członkiem konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Za udział w walkach o wyzwolenie Poznania otrzymał medal i odznaczenie bojowe Weterana 8 Gwardyjskiej Armii. Od 1945 roku należał do 21 PDH im. T. Rejtana, a z niej właśnie wyodrębnił się Harcerski Chór Chłopięcy Miniaturka Jerzego Kurczewskiego, w którym śpiewał i był II dyrygentem. Uczył się w Konserwatorium Muzycznym. Maturę w I Liceum im. Karola Marcinkowskiego zdał z wyróżnieniem i podjął pięcioletnie studia w Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie. Po studiach został publicystą kultury i krytykiem teatralnym.
Pływał jako rybak w Kaspijskiej Flocie: jego portem macierzystym był Derbent w Dagestanie. Oprócz podróży literackich po krajach Europy wędrował także po Azji Środkowej i Kaukazie. Był wiceprezesem Wielkopolskiego Oddziału Marynistów Polskich. Przez 40 lat pracował jako publicysta kultury i krytyk teatralny w prasie poznańskiej: w Gazecie Poznańskiej, Tygodniku Zachodnim (był jego współzałożycielem), Expressie Poznańskim, gdzie był kierownikiem działu kultury.
W roku 1952 zadebiutował w Głosie Wielkopolskim poematem o Poznaniu. Był współzałożycielem Grupy Poetyckiej Wierzbak, współorganizatorem ogólnopolskich Poznańskich Listopadów Poetyckich, związał się twórczo z kabaretem Żółtodziób, sceną operową Pro Musica i Piwnicą Jazzową Browar.
Pierwszy zbiór jego wierszy Czarny sześcian ciszy ukazał się w roku 1958. Jest autorem kilkudziesięciu książek poezji i prozy, utworów scenicznych, librett oper kameralnych i kantat, przekładów poezji z niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego. Jego wiersze przetłumaczono na ponad 37 języków.
ODSZEDŁ JEDEN Z PIERWSZYCH „MINIATURKOWCÓW”, chóru harcerskiego, założonego w 1945 roku przez Jerzego Kurczewskiego. Zespołu, który stał się zalążkiem rozwoju pasji chóralnej Kurczewskiego, a efekcie powstania Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Poznańskiego Chóru Chłopięcego. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz