Wielki sukces opozycji

Na jutro zostały zaplanowane główne uroczystości związane z obchodami 25-lecia odrodzenia wolnej, demokratycznej Polski. Odbędzie się m.in. posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie. W uroczystościach wezmą udział: prezydent USA Barack Obama i kilkunastu przywódców państw europejskich.

4 czerwca 1989 odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. To pierwsze częściowo wolne wybory po II wojnie światowej. Były skutkiem obrad Okrągłego Stołu. Podczas negocjacji władzy z opozycją ustalono m.in. że 65 % mandatów do Sejmu przypadnie przedstawicielom PZPR i ugrupowań z nią sprzymierzonych, a pozostała część mandatów (35%) zostanie przeznaczona dla kandydatów bezpartyjnych. Do Senatu wybory miały być całkowicie wolne i demokratyczne.

13 kwietnia 1989 Rada Państwa wyznaczyła termin wyborów. Dla opozycji było to duże wyzwanie logistyczne. „To był po prostu dramat – mówił Jacek Kuroń. – Jak nie mając pieniędzy, logistycznego zaplecza i organizacyjnych struktur można w dwa miesiące zorganizować, przeprowadzić i wygrać kampanię wyborczą w 40-milionowym kraju, w którym od 40 lat nie odbyły się normalne wybory? Nie można! Zwłaszcza, że druga strona miała i pieniądze, i zaplecze, i nieźle działające struktury”.

Wybory 4 czerwca 1989 zakończyły się wielkim sukcesem opozycji. Na 161 mandatów poselskich opozycja zdobyła 160. W Senacie opozycyjni kandydaci, wspierani przez Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, objęli 99% miejsc. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Sejm RP 24 maja 2013 ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Grafika: http://www.prezydent.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*