Finał tournee w Wałczu

„Lato z Radiem” wymyślił wiosną 1971 roku Aleksander Tarnawski – twórca innych tak popularnych audycji Polskiego Radia jak „Sygnały Dnia” i „Cztery pory roku”. Pierwszy program był krótki ale na szczęście bardzo spodobał się słuchaczom. Dlaczego? Może dlatego, że był „na żywo”, co w tamtych czasach było czymś absolutnie niezwykłym! Do tego czasu wszystkie audycje nagrywano i nadawano z taśmy. Dlatego pierwsze „Lato z Radiem” było sensacją .

„Lato z Radiem” zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, „Lato z Radiem” zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji… , ale mieliśmy wiernych słuchaczy!

Od 1992 roku organizujemy olbrzymie trasy koncertowe. Mamy swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, jeż, ryś, foka, pszczoła). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl), zaś słynne kiedyś telefony „na żywo” powoli wyparły wszechobecne SMS-y.

Ale „Lato z Radiem” nadal jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz – co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) – jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku. My wierzymy, że audycja spokojnie przetrwa kolejne kilkadziesiąt lat. A jaka będzie? Już dziś możemy się umówić na spotkanie w 2040 roku, by to wtedy sprawdzić!

20 czerwca o godz. 9.00 oficjalnie wystartowało „Lato z Radiem”. Słynny i doskonale znany sygnał programu – „Polka Dziadek” – zabrzmiał na antenie Radiowej Jedynki już po raz 44. (www.polskieradio.pl)

Jedynka wyruszyła na trasę po Polsce. Zawitała między innymi do: Darłowa, Inowrocławia, Płocka, Skoków, Tarnowa Podgórnego, Rudy Śląskiej, Zamościa. Miastem zamykającym radiowe tournee był (30 sierpnia) Wałcz.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*