W ostatnich dniach środowiskiem naukowym wstrząsnęła wiadomość o odkryciu śladów wody na Marsie. Dotychczas sądzono, że ze względu na panujące tam warunki jest to niemożliwe. Jakie tajemnice skrywa przed nami Czerwona Planeta?
Komunikat wydany przez NASA mówi o wysokim prawdopodobieństwie istnienia wody w stanie ciekłym pod powierzchnią Marsa. Zdjęcia, mające potwierdzić te sensacyjne doniesienia, wykonał łazik Curiosity 9 września 2015 wysłany przez naukowców do krateru Gale. Przy pomocy Sample Analysis at Mars (SAM), specjalnego narzędzia do badań, łazik doprowadził do wydzielania się gazów do atmosfery. Jedną z wyodrębnionych substancji okazała się woda. Według szacunków, gleba na Marsie zawiera około 2% wody. Znajduje się ona głównie w lodowcach pod powierzchnią globu. Temperatura jej zamarzania jest mocno obniżona, ze względu na domieszki innych związków chemicznych.
Te doniesienia nie są niczym nowym. Siedem lat wcześniej, lądownik Phoenix wykazał istnienie znikającego kawałka lodu na Czerwonej Planecie. Uruchomiło to lawinę spekulacji na temat rzeczywistego istnienia wody na Marsie. Teraz przed naukowcami otwiera się coraz szersze pole do badań. Obecnie nie do końca jest jasne, czy Mars kiedykolwiek przypominał Ziemię oraz co zadecydowało o zmianie warunków atmosferycznych. Wiadomo, że miliardy lat temu zniknęła atmosfera Marsa oraz pole magnetyczne, co doprowadziło do nieodwracalnych zmian na powierzchni planety. Z pewnością będzie to przedmiot szerzej zakrojonych badań. W kontekście planowanej wyprawy, zainteresowanie tajemnicami planety nieprędko osłabnie.
Fot. pixabay.com
Dodaj komentarz