Świętujemy Dzień Programisty

Na co dzień spotykamy się z ich pracą. Używając komputera, telefonu komórkowego, telewizora, korzystając z aplikacji, Internetu – można śmiało stwierdzić, że ich działania widoczne są praktycznie wszędzie. Mowa tu o programistach i ich święcie, które w tym roku obchodzimy 12 września. Bo nawet data musi się zgadzać! Zawsze w 256. dzień roku, który wypada 13 lub – w roku przestępnym – 12 września, świętujemy Dzień Programisty. Zastanawiacie się pewnie dlaczego akurat 256? Mianowicie chodzi o wszystkie możliwe wartości jednego bajta w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Według pomysłodawców, tego dnia właśnie ta kombinacja liczb najlepiej odzwierciedla specyfikę pracy programisty i jego pasję do tworzenia różnych kodów i ciągów liczbowych. A wszystko zaczęło się w 2009 roku. Wtedy to rosyjski twórca stron internetowych Valentin Balt zaczął zbierać podpisy pod petycją skierowaną do rządu rosyjskiego, aby oficjalnie ustanowić Dzień Programisty. Udało się – 11 września 2009 prezydent Miedwiediew podpisał stosowny dekret o nowym święcie zawodowym, które szybko zdobyło popularność na całym świecie.

Programiści są wszędzie
Są to osoby tworzące aplikacje, programy komputerowe, ale coraz częściej do programistów zalicza się także testerów aplikacji, inżynierów i projektantów oprogramowania, analityków i wielu innych ekspertów z branży IT. Rozwój tego sektora zachęca wiele osób do związania swojej drogi zawodowej ze środowiskiem informatycznym. – Coraz więcej specjalistów IT, ale nie tylko, znajduje zatrudnienie w naszej branży. Polska w ostatnich latach stała się bardzo ważnym punktem na informatycznej mapie świata. A to również za sprawą Polaków, którzy od lat cieszą się opinią rzetelnych fachowców na całym świecie. Są laureatami międzynarodowych konkursów i pracują na wysokich stanowiskach w koncernach – mówi Robert Strzelecki, wiceprezes firmy TenderHut. (na zdjęciu).

Czy to może być też moje święto?
Jak najbardziej, jeśli tylko dobrze pokierujesz swoją ścieżką kariery. Warto zacząć już na studiach i udzielać się w wielu projektach, a także próbować swoich sił na stażach i praktykach. Dobry programista ma stabilną, dobrze płatną pracę, dostęp do najnowszych technologii i stają przed nim ciągle nowe wyzwania – jest więc o co walczyć! – Niektórych to może odstraszyć, a innych zachęcić, bo lubią wyzwania. Dziedzin w programowaniu jest wiele. Jest więc w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza jest determinacja, chęć do ciągłego rozwoju i jeszcze raz determinacja. Obserwując rozwój mediów i nowych technologii, śmiało można stwierdzić, że już niedługo we współczesnym świecie nie będzie mechanizmów i urządzeń, w których nie byłaby widoczna praca programistów – podsumowuje R. Strzelecki.

Paulina Bruździak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*