Rząd przygotowuje się do repolonizacji mediów. Już na początku swojej kadencji Prawo i Sprawiedliwość chciało ograniczyć procentowy udział w nich zagranicznego kapitału. Ustawa miała być gotowa już pół roku temu. Partia planowała zmianę przepisów antymonopolowych, co oznaczałoby, że podmiot, który przekroczył granicę nadmiernego udziału w rynku, musiałby odsprzedać część biznesu. Wiceminister Jarosław Sellin właśnie poinformował posłów, że rząd poprosił jakiś czas temu Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wskazanie ekspertów, z którymi mógłby pracować nad nowymi przepisami. PiS szczególne zastrzeżenia ma do rynku prasy regionalnej i lokalnej. Wiodąca jest tutaj Polska Press Grupa, która należy do niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau.
Koncern obecny jest w piętnastu województwach (pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim), wydaje ponad 20 dzienników regionalnych, ponad 100 tygodników lokalnych, posiada 8 drukarni. Serwisy Polska Press Grupy zajmują 10. miejsce w polskim Internecie z 13,2 mln użytkowników i zasięgiem prawie 54%. W portfolio PPG jest portal ogłoszeniowy Gratka.pl, a także serwisy informacyjne: m.in. z informacjami o lokalnym biznesie strefabiznesu.pl, portal społeczności lokalnych naszemiasto.pl, polskatimes.pl oraz internetowy serwis telewizyjny Telemagazyn.pl. Łączna jednorazowa sprzedaż prasy to blisko milion egzemplarzy.
– Porównując nakład wszystkich dzienników lokalnych wydawanych przez Grupę Polska Press, z nakładami dzienników krajowych można zauważyć, że jest on wyższy niż nakład największego dziennika ogólnokrajowego ,,Fakt”- stwierdził J. Sellin. PiS ubolewa nad zanikiem typowo polskiej działalności biznesowej na naszym rynku mediów.
Anna Marciniak
Fot. zrzut ekranu www.gloswielkopolski.pl
Dodaj komentarz