Ciekawa dziesiątka

Planujecie podróż na zachodnią Ukrainę? Przede wszystkim trzeba odwiedzić Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów). Miasto położone jest na przedgórzu Karpat. Założone zostało w 1662 roku w miejscu wsi Zabłotowo przez hetmana polnego koronnego Andrzeja Potockiego herbu Pilawa, który nadał mu nazwę Stanisławów na cześć swego ojca Stanisława Rewery Potockiego także herbu Pilawa oraz dwunastego syna Andrzeja. W czasach Związku Radzieckiego, w 1962 roku w trzechsetną rocznicę założenia miasta, jego nazwa została zmieniona na Iwano-Frankowsk, na cześć wybitnego ukraińskiego pisarza i działacza społecznego Iwana Franki. Oto dziesięć zabytków, i miejsc, które warto tutaj zobaczyć.

1. Ratusz. Budowla stosunkowo młoda, pochodzi z 1935 roku. To tutaj mieści się Muzeum Krajoznawcze.
2. Kościół ormiański z połowy XVIII wieku w stylu barokowym. Wnętrze bogato zdobione rzeźbami i freskami. Aktualnie w posiadaniu autokefalicznego kościoła prawosławnego.
3. Sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusowego.Od 1849 roku grekokatolicki.
4. Plac Mickiewicza. Powstał w 1870 roku. Jego ozdobą jest pomnik wieszcza ustawiony tutaj w 100-lecie jego urodzin.
5. Bastion, czyli to forteczna galeria zbudowana obok resztek muru stanisławowskiego zamku.
6. „Stumetrówka”. Potoczna nazwa półkilometrowej ul. Niepodległości z piękną architekturą, fontannami, sklepami, księgarniami, kawiarniami, restauracjami. Tutaj odbywają się główne wydarzenia miejskie.
7. Park imienia Tarasa Szewczenki z końca XIX wieku. Rosną tutaj także rzadkie okazy drzew i krzewów z Ameryki, Francji i Polski.
8. Miejskie jezioro. Zbiornik sztucznie stworzony w 1955 roku. Atrakcją jest  wyspa Miłości.
9. Kościół farny Najświętszej Marii Panny z 1695 roku (obecnie muzeum). Znajduje się w kompleksie budowli pochodzących z czasów, gdy A. Potocki zakładał miasto.
10. Fontanny. W różnych częściach miasta, w różnej stylistyce.

Fot. By Roman Zacharij – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2318607

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*