Do 31 grudnia 2020 okres przejściowy

Brytyjczycy podjęli ostateczną decyzję i w ciągu najbliższych miesięcy ostatecznie dojdzie do tak zwanego brexitu. Jeśli dobrze minie okres przejściowy, za rok będziemy mogli oficjalnie mówić o tym, że Wielka Brytania nie jest już częścią Unii  Europejskiej.

Proces opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej rozpoczął się w 2016 roku i był związany z przeprowadzonym wtedy referendum. Zagłosowało 72,2% uprawnionych, spośród których 51,89% negatywnie odniosło się do jej obecności  w UE. O takim  wyniku zdecydowało wzmożenie w Anglii nastrojów nacjonalistycznych. Przez ponad 3 lata brytyjski parlament nie mógł dość do porozumienia, jaką decyzję ostatecznie podjąć, aż do wyborów w 2019, w których partia konserwatywna uzyskała większość.

22 stycznia 2020 przyjęto porozumienie o brexicie. Głównym zarzutem wobec członkostwa są wysokie koszty oraz napływ imigrantów. Do końca roku będzie trwał okres przejściowy, podczas którego ustalane zostaną szczegóły dalszej współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem, wśród nich zasady wymiany handlowej. W interesie Polaków na emigracji jest jak najszybsze ustalenie zasad tej kooperacji, aby przygotować się na nową rzeczywistość. W związku z niepewnością związaną z brexitem 2018  rok był pierwszym od 8 lat, w którym liczba polskich emigrantów spadła.

Fot. https://europa.eu/newsroom/highlights/special-coverage/brexit_en

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*