Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą pogrążony jest w smutku po śmierci kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, laureata jego nagrody w 2012 roku.
„Będzie nam brakowało głosu Krzysztofa Pendereckiego”, przyznała prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina: „Żegnamy muzycznego budowniczego mostu nad dzielącymi politycznymi prądami. Wizja i energia Krzysztofa Pendereckiego do działań łączących pokolenia, granice i gatunki pozostaną dla nas, jako Uniwersytetu EuropejskiegoViadrina, zobowiązującą misją i nadającą kierunek myślą przewodnią. Będziemy z szacunkiem wspominać Krzysztofa Pendereckiego, a jego muzyka pozostanie z nami na zawsze.”
K. Penderecki otrzymał Nagrodę Viadriny za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania, 7 maja 2012 do frankfurckiej Sali Koncertowej przybyło około 600 gości, aby wziąć udział w uroczystości jej wręczenia. Krzysztof Penderecki bardzo wcześnie nawiązał pierwsze kontakty między Polską a Niemcami w dziedzinie muzyki. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zamówienia kompozycji dla festiwalu muzyki nowej w Donaueschinger w Niemczech w 1960 roku; także jego pierwszy występ w roli dyrygenta odbył się w Niemczech. Liczne angaże dyrygenckie, a także wykłady w szkole wyższej Folkwang w Essen sprawiały, że wielokrotnie powracał do Niemiec. „Jego muzyka – jak widać ciągle na nowo – potrafi połączyć oba kraje”, powiedział podczas uroczystości wręczenia nagrody ówczesny przewodniczący Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni, Jürgen Vietig.
Laudator, prof. Rolf Beck, ówczesny prezes zarządu Fundacji Schleswig-Holstein-Musikfestival, podkreślił w swoim przemówieniu polityczne znaczenie dzieł kompozytora i przypomniał „Polskie Requiem” upamiętniające ważne wydarzenia i postacie z polskiej historii, a także utwory upamiętniające zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i atak na World Trade Center. „Muzyka Krzysztofa Pendereckiego to nie podniesiony palec wskazujący – to podniesiona cała ręka” powiedział Beck. Zakończył on swoją laudację osobistymi słowami: „To właśnie siła Twojej muzyki i Twoje zaangażowanie czynią Cię wielkim obywatelem Europy i świata.”
W trakcie swojego przemówienia po odebraniu nagrody, K. Penderecki przestrzegał: „Najważniejsze w sztuce jest to, by pozostać zawsze tym samym – nawet wbrew ustalonym normom i wszelkim oczekiwaniom.” I podkreślił znaczenie Viadriny: „Idea zbliżenia narodów, zwłaszcza Polski i Niemiec, pielęgnowana przez uniwersytet, jest spełnieniem moich najgłębszych nadziei, zwłaszcza, gdy myślimy o trudnej historii i jej przełomach.”
Fot. By Kontrola – File:01JPijarowski.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88744138
Dodaj komentarz