Myj, unikaj, zasłaniaj, skontaktuj się

Nie wyklucza się możliwości epidemii koronawirusa w Polsce. Tym większe znaczenie mają zasady postępowania, które mają wpływ na ograniczenie jego rozprzestrzeniania się. Narodowy Fundusz Zdrowia opracował krótki zbiór wskazówek, dzięki którym masz szansę zmniejszyć ryzyko zachorowania.

  • Myj często ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym (płyny, żele) na bazie alkoholu (minimum 60 proc.).
  • Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust.
  • Zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką, kiedy kaszlesz lub kichasz. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Użytą chusteczkę natychmiast wyrzucamy do zamykanego kosza.
  • Nie zbliżaj się do osób chorych.
  • Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, zachowaj co najmniej metr odległości.
  • Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. Może to pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednakże nie gwarantuje powstrzymania infekcji. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) doradza racjonalne stosowanie maseczek. Stosujemy je wtedy, gdy pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie). Środki ochrony układu oddechowego powinny być oznakowane europejskim znakiem CE, który potwierdza, że zostały one prawidłowo zaprojektowane i skonstruowane, wykonane z właściwych materiałów. (Uwaga! Do europejskiego znaku CE bardzo podobny jest znak China Export, który rozpoznamy po niewielkiej odległości między literami C i E).

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad pomaga w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy koronawirusa, jakimi są: gorączka, kaszel, duszności, osłabienie organizmu, czasami objawy, jak przy „jelitówce (wymioty, nudności, biegunka), niezwłocznie skontaktuj się z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod numerem 800-190-590. Przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia jest bezpłatna.

Konsultanci między innymi poinformują także:

  • czym jest koronawirus i jak się przed nim zabezpieczyć,
  • co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia,
  • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się, jak się z nimi skontaktować,
  • 0  postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Niezwykle ważne jest, aby nie wpadać w panikę. Statystyki mówią, że śmiertelność dotyczy około 2 proc. ogólnej liczby zachorowań, zwłaszcza ludzi starszych i często w przypadku współistniejących chorób, schorzeń. Ścisłe stosowanie procedur postępowania, z najbardziej rygorystycznymi włącznie, obowiązuje nas zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo.

Fot. archiwum Sic!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*