W połowie 2022 roku zmieni się system naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Z systemu DVB-T MPEG4 przejdziemy na nowocześniejszy DVB-T2 HEVC. Zmiany emisji będą przeprowadzane etapami od marca do czerwca 2022 roku.
Co to oznacza dla przeciętnego użytkowania telewizji? Nadawcy już zaczęli testowo emitować sygnał DVB-T2, przygotowując się do płynnego przejścia na nowy system. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Cyfrowa Polska, Michał Kanownik, oferta programowa jest wstępnie kształtowana. Dopiero po fazie testów dowiemy się, o ile nowych kanałów zwiększy się oferta telewizji naziemnej.
Co ze „starymi” telewizorami? Jak tłumaczy Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w wywiadzie dla WP.pl, mniej więcej 1/3 gospodarstw domowych, korzysta jeszcze z telewizji naziemnej. Prawie 3/4 z nich faktycznie nie ma jeszcze urządzeń, której zapewniłyby odbiór według nowych standardów. Tych widzów zmiana dotknie najbardziej. W lepszej sytuacji są osoby korzystające z usług sieci kablowych lub satelitarnych, ponieważ zapewnienie swoim abonentom odpowiedniego sygnału leży po stronie operatora.
Wprowadzenie nowej technologii nie od razu będzie oznaczało konieczność wymiany telewizora. Na rynku dostępne są dekodery, które można podłączyć do odbiorników starszego typu i dzięki nim można odbierać sygnał DVB-T2/HEVC. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wymiana odbiornika na nowy.
Uważajmy. Producenci i sprzedawcy już od dawna wiedzą, że taka zmiana nastąpi. Od stycznia 2020 w polskich sklepach nie wolno sprzedawać odbiorników, które nie są dostosowane do standardu DVB-T2/HEVC. Decydując się na zakup nowego telewizora, należy koniecznie zapoznać się z jego specyfikacją. Warto również zapoznać się z opiniami użytkowników w internecie. Michał Kanowik mówi, że jeżeli nie posiadamy już dokumentacji z pełną specyfiką sprzętu, najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony internetowej producenta lub telefon na jego infolinię. Jest on obowiązany udzielić nam takiej informacji.
Co zrobić… gdy kupiliśmy telewizor niedostosowany do nowego standardu? Jeżeli tak się zdarzy, mamy bezwzględne prawo domagania się wymiany towaru lub zwrotu gotówki – mówi M. Kanownik. W przypadku problemów, należy powiadomić Inspekcję Handlową i UOKiK.
Fot. Andrzej Piechocki
Telewizor powoli zaczyna służyć jako narzędzie do obsługi i oglądania programów w „sieci”. Myślę, że koncepcja emitowania programów telewizyjnych w eterze powoli staje się anachronizmem i wkrótce pewnie umrze. Przyszłością są raczej „smart” telewizory z dostępem właśnie do Internetu.