Wczoraj rozpoczęła się 7. edycja Kongresu Kół Naukowych UAM. W związku z jego inauguracją, gościł u nas były prezydent Bronisław Komorowski. Aula pękała w szwach.
W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, obecna edycja kongresu odbywa się pod hasłem „Stulecie odzyskania niepodległości – bilans i perspektywy”. Obecni byli m. in. była premier Hanna Suchocka i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Gości i słuchaczy wykładu „Droga Polski do Unii Europejskiej” powitał rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki.
B. Komorowski mówił m. in. o udziale studentów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Twierdził, że to organizacje studenckie były siłą, która walczyła o wolność kraju, zarówno w 1918, jak i w czasach PRL-u. Pochwalił ich determinację i odwagę w dążeniu do celu, mimo konsekwencji jakie mogły ich spotkać. Opowiedział też o własnych doświadczeniach, kiedy jako student brał udział w proteście, za co w 1979 roku trafił do więzienia. Poza tym poruszał historyczno-polityczne kwestie, m. in. stwierdził, że Polska ciągle staje przed wyborem między Zachodem a Wschodem i największym sukcesem Polski po 1989 roku było jej dołączenie do świata zachodniego.
Najważniejszym przesłaniem wykładu inauguracyjnego było stwierdzenie, że niepodległości nie otrzymuje się na zawsze a wolność można zmarnować. Należy docenić to, że żyjemy w wolnej demokratycznej Polsce, która jest członkiem Unii Europejskiej. Był też czas na wspomnienia okoliczności różnych wydarzeń. B. Komorowski był dumny, gdy prezydent Niemiec mówił o Polakach, że są najbardziej pracowitym narodem. Mówił o swoich rodzicach, którzy byli studentami UAM.
W kolejnej części kongresu odbył się panel ekspercki „Droga Polski do Unii Europejskiej”. Wzięli w nim udział: prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka – premier RP w latach 1992-93; prof. zw. dr hab. Waldemar Łazuga – kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej WH UAM; prof. zw. dr hab. Zbigniew Czachór – kierownik Zakładu Badań nad Integracją Europejską WNPiD UAM.
Fot. Agnieszka Sygit
Dodaj komentarz