Od Krakowa po Los Angeles

9 maja w księgarniach, nakładem Wydawnictwa Znak,  ukaże się książka „Komeda. Osobiste życie jazzu” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Choć przeżył zaledwie 38 lat, stał się ikoną współczesności – jego kołysanka z „Dziecka Rosemary” znana jest na całym świecie.

Autorka tej biografii odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie  Krzysztofa Komedy i środowiska, w którym się obracał: od Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles.  Ukazuje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.

K. Komeda urodził się 27 kwietnia 1931  w Poznaniu.  Od czwartego roku życia pobierał naukę gry na fortepianie, a w wieku ośmiu został przyjęty do konserwatorium poznańskiego. Naukę w szkole muzycznej przerwała wojna, po niej zdecydował się na studia w Akademii Medycznej w Poznaniu. Zgłębiał tajemnice laryngologii, chcąc dokształcić w dziedzinie foniatrii. Po dwóch latach nauki, przerwał studia, które jednak potem ukończył uzyskując dyplom lekarski w 1956. W latach pięćdziesiątych za granie jazzu w poznańskich lokalach rozrywkowych został usunięty ze Związku Młodzieży Polskiej. Fascynacja jazzem i przyjaźń ze znanymi muzykami wzmocniły związki Krzysztofa Trzcińskiego z muzyką, co było przyczyną jego rezygnacji z pracy w klinice w Poznaniu i poświęcenie się muzyce. W Poznaniu znajduje się  jego pomnik – przy ul. Przybyszewskiego, przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

18 maja autorka będzie gościć w Poznaniu w ramach Festiwalu Apostrof, którego organizatorem jest Empik.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*