I wojna światowa przeobraziła sytuację społeczną kobiet. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy w historii masowo ruszyły one do pracy. Porzuciły swoje dotychczasowe role, w ich historii otworzył się zupełnie nowy rozdział. Pozostawione same sobie, musiały stawić czoła nowym wyzwaniom, żeby zapewnić byt sobie oraz rodzinie.
Przed wybuchem I wojny światowej konserwatywne poglądy społeczeństw nie sprzyjały wyzwoleniu kobiet. Posiadanie przez nie praw wyborczych było rzadkością. Ich samodzielność zawodowa i materialna również traktowane były z nieufnością. Gdy w 1914 roku niczego nieświadome matki, córki i żony żegnały odchodzących na front mężczyzn, nie przypuszczały, że ich życie ulegnie tak diametralnej zmianie. Powszechna mobilizacja oraz trudna sytuacja gospodarki doprowadziły do rewolucyjnej zmiany sytuacji kobiet.
Po wybuchu I wojny światowej okazało się, że zaangażowanie kobiet jest niezbędne. Z powodu długotrwałej nieobecności mężczyzn, tradycyjny model rodziny uległ całkowitej zmianie. Kobiety musiały zastąpić mężczyzn idących na front na ich dotychczasowych stanowiskach. Po raz pierwszy musiały one samodzielnie zadbać o rodzinny budżet oraz o wychowanie dzieci. Wiązało się to z nauką wielu nowych umiejętności, podjęciem pracy oraz zorganizowaniem życia rodzinnego. Kobiety podejmowały pracę w miejscach, w których wcześniej ich nie było. Zatrudniały się w fabrykach wytwarzających amunicję oraz granaty, w zakładach chemicznych, w fabrykach produkujących samoloty i maski przeciwgazowe, w wytwórniach gumy, przy produkcji opon, pracowały przy wycince drzew i na budowach, zajmowały się również produkcją ciastek na potrzeby armii, obsługiwały tokarki, dźwigi i inne maszyny. Kobiety żyjące na wsiach musiały przejąć obowiązki swoich mężów i zająć się ciężką pracą w gospodarstwach. Pozbawione wsparcia swoich mężczyzn musiały radzić sobie z wieloma trudnościami życia codziennego.
Po zakończeniu wojny kobiety nie powróciły już do tradycyjnych, stereotypowych ról. Wzrosła ich samodzielność. Podejmowanie przez nie pracy pozwalało im uzyskać niezależność finansową. Stawały się pełnoprawnymi obywatelkami, uzyskując prawa wyborcze oraz możliwość działalności politycznej.
Na zdjęciu: kobiety zatrudnione na budowie w Lancashire. Fot. Imperial War Museum
Dodaj komentarz