„… zastanawialiśmy się z Turowiczem, jakie szanse ma krakowski kardynał w tym drugim już tego roku konklawe: Turowicz dawał mu dziesięć procent, a ja całe. Kiedy w turyńskim mieszkanku przy Corso Potenza usłyszeliśmy z radia komunikat o wyborze Wojtyły, aż do utraty tchu powtarzałem jedynie trzy słowa: a nie mówiłem, a nie mówiłem. Mówiłem.”
Przeddzień inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II przyniósł między innymi audiencję dla dziennikarzy i jego pierwszą konferencję prasową. Aby być uczestnikiem tych wydarzeń wystarczyło powiedzieć w Spiżowej Bramie: Polacco. W Auli Błogosławieństw „gospodarzowi nie wystarczyło już, że się jest jego rodakiem. „Polak, ale skąd?” – pytał Wojtyła. A gdy usłyszał na przykład, że z Paxu, machał jedynie ręką i szedł dalej, nie wdając się w rozmowę.”
Książka „Korespondent” ukazuje wiele ważnych, także przełomowych, wydarzeń, kulisy niezwykłych spotkań za murami Watykanu. Jej autor, Marek Lehnert (dziennikarz-korespondent, 9 lat w Radio Wolna Europa i 23 lata w Polskim Radio) interesująco i wartko dzieli się z czytelnikiem wspomnieniami. Ich treścią są między innymi mechanizmy rządzące najmniejszym państwem świata, kulisy i anegdoty dotyczące podróży papieskich, wyjątkowych gości, którzy przekroczyli Spiżową Bramę.
Tylko raz organizatorzy papieskich podróży zdecydowali się na tanie linie lotnicze, z Bratysławy papież powrócił do Rzymu słowackimi liniami SkyEurope Airlines. Władze Indonezji pozbawiły dziennikarzy tak światła, jak i łączności telefonicznej po powrocie z Timoru Wschodniego, gdzie papież był entuzjastycznie witany przez ludność domagającą się wyzwolenia spod okupacji Dżakarty. „Po ujawnieniu trzeciej tajemnicy fatimskiej w 2000 roku na osobiste życzenie papieża Jana Pawła II, który przekonany był, ze mowa była o (nieudanym przecież0 zamachu na jego życie, kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy Benedykt XVI, oświadczył, że objawienia w portugalskiej wiosce z 1917 roku należą do „prywatnych” i nie stanowią przedmiotu wiary.”
„7 czerwca w Kabindzie, enklawie Angoli na obszarze Demokratycznej Republiki Konga, gdzie są bogate złoża ropy naftowej, papiez pobłogosławił swój pomnik przed lotniskiem, ale najpierw się uśmiechnął: był czarny.” „Czasem podróż zbiegała się z imieninami lub urodzinami papieża. Wtedy składaliśmy się już na pokładzie na prezent, najczęściej eleganckie wieczne pióro.” „Innymi słowy, Benedykt XVI zdobył zaufanie i posłuch rzesz wiernych, podczas, gdy ci, którzy powinni mu pomagać, a przynajmniej niektórzy z tego grona, wydawali się sabotować jego decyzje i prowadzić wrogą mu propagandę.”
Jeżeli ponad to, co powyżej, ktoś chciałby jeszcze wiedzieć na przykład: czy Jan Paweł II planował abdykację?, czy Ali Agca miał zabić także Lecha Wałęsę?, jakie towary szmugluje się z Watykanu do Rzymu? – powinien sięgnąć po tę książkę. W księgarniach dostępna jest od niedawna. Ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. E-book dostępny jest na stronie: https://woblink.com/
Dodaj komentarz