Jak ogłosiło Centrum Informacyjne Sejmu, tegoroczny czerwcowy Sejm Dzieci i Młodzieży został odwołany. Za przyczynę tej decyzji podaje się trwający w Sejmie protest opiekunów niepełnosprawnych.
„Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach” – czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie opublikowanym przez CIS. Wieczorem tego samego dnia poinformowano, że posiedzenie SDiM zostało przełożone na wrzesień 2018 r. Decyzje tę tłumaczy się względami bezpieczeństwa i brakiem warunków pozwalających na realizację projektu. Przypomnę, że w Sejmie od 18 kwietnia trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.
Politycy opozycji we wniosku do marszałka Sejmu napisali: „Stanowczo żądamy uchylenia przedmiotowej decyzji i przywrócenia zaplanowanego terminu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży”. Twierdzą, że jest to przykład ograniczania obywatelom dostępu do izby i hamowania propagowania parlamentaryzmu wśród młodzieży. Jak stwierdził rzecznik PSL Jakub Stefaniak, dzieci zostały ukarane za to, że PiS nie potrafi poradzić sobie z protestem w Sejmie. W sprawę zaangażowała się również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaoferowała swoją pomoc. Na Twitterze napisała: „Warszawa jest miastem otwartym dla wszystkich. Przyjęliśmy niechciany przez Marka Kuchcińskiego Parlament Seniorów, przyjmiemy też Sejm Dzieci i Młodzieży. Od jutra ruszamy z przygotowaniami”. W całej historii SDiM nie odbył się jedynie raz – w 1999 roku.
Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/Sejm_Rzeczypospolitej_Polskiej#/media/File:100B7161_sala_posiedzen_plenarnych_sejm.jpg
Dodaj komentarz