Przystępnie o nauce. Od kuchni

Dwóch doktorantów Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, mgr inż. Cezary Odrzygóźdź oraz mgr Marcin Osuch, rozpoczęło cykl podcastów. Jak sami mówią, opowiadają o nauce – od kuchni.

W programie swoją wiedzą dzielą się zarówno doświadczeni profesorowie, jak i młodzi doktoranci. Kolejne odcinki „Facetów w Kitlach”, bo tak nazywa się seria podcastów, poświęcone są zagadnieniom, nad którymi zapewne każdy z nas kiedyś się zastanawiał. Dotychczas w programie poruszono już na przykład temat żywności genetycznie modyfikowanej, który wzbudza niemałe kontrowersje. Prowadzący, wraz z ekspertem w tej dziedzinie, prof. Tomaszem Twardowskim, obalili kilka popularnych mitów dotyczących GMO. We współpracy z innym naukowcem Instytutu Chemii Bioorganicznej – wirusologiem, dr. Pawłem Zmorą – powstał natomiast odcinek dotyczący COVID-19, który zebrał rekordowe audytorium. Przy okazji ogłoszenia zwycięzców tegorocznej Nagrody Nobla w programie gościła mgr Magdalena Dąbrowska. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, czym jest i jak działa innowacyjna metoda inżynierii genetycznej CRISPR/Cas9, oraz czy pozwala ona leczyć choroby genetyczne, a nawet stworzyć superbohatera rodem z filmu Marvela.

Poruszane w programie problemy zaintrygują nie tylko naukowców. Na dobrą sprawę każdy, nawet niespecjalnie zainteresowany światem nauki, styka się z większością tych zagadnień w życiu codziennym. Podcast prowadzony jest w sposób przystępny i zrozumiały dla niezaznajomionego z naukową terminologią słuchacza.  Obecnie pierwszych pięć odcinków można znaleźć na Spotify, jednak twórcy planują ich opublikowanie również na innych platformach.

Spotify: https://open.spotify.com/show/5Or9EKaBUvUSoQs0sBOsEU

Instagram: https://www.instagram.com/faceciwkitlach/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*