Są dwa rodzaje soków

O dobrodziejstwach owoców i warzyw można pisać wiele, a jeszcze więcej – o produktach z nich pozyskiwanych. Do nich zaliczają się i soki.

Czym one w istocie są? Płynnym produktem pozyskiwanym z jednego lub wielu owoców, którego właściwości (kolor, smak, czy też zapach) nie odbiegają znacząco od surowca pierwotnego. Są dwa rodzaje soków, różnią się sposobem pozyskiwania – sok z soku zagęszczonego (czyli sok, z którego po odparowaniu wody w procesie produkcji dodaje się z powrotem dokładnie taką samą ilość wody) oraz sok nie z soku zagęszczonego, który można poddać dodatkowym procesom (np. pasteryzacji).

Co istotne, technologia wytwórcza soku (szczególnie tego, który jest znany pod nazwą sok 100%) podlega znacznym obostrzeniom prawnym – zatem nie jest możliwe dodanie jakichkolwiek innych składników, ze szczególnym uwzględnieniem cukru lub substancji słodzących, bez naruszenia prawa. Sprawia to, że produkt ten posiada szczególne właściwości prozdrowotne.

Oprócz bogatej zawartości witamin, takich jak: prowitamina A, C, E, a także potasu, błonnika, pektyn, czy folianów, soki mogą uzupełniać braki związane z niedostatecznym spożyciem owoców i warzyw, choć nie są w stanie zastąpić ich całkowicie. W porównaniu z np. Norwegią pozostajemy wciąż daleko w tyle, jednak odrabianie zaległości możemy zacząć już od dziś. Badania dowodzą, że osoby spożywające soki 100% częściej sięgają po owoce i warzywa w tradycyjnej formie. Nie odmawiajmy sobie tej zdrowej przyjemności.

Fot. www.pixabay.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*