Samodzielnie budują robota z LEGO

Czy zabawa LEGO może pomóc rozwiązać takie globalne problemy, jak niedobór wody i ubóstwo? Czy uczniowie szkół podstawowych są w stanie usprawnić procesy związane z recyclingiem i odnawialnymi źródłami energii? Projekt FIRST® LEGO® League pokazuje, że rozwijanie umiejętności w zakresie STEM i szczypta rywalizacji między zgranymi zespołami młodych adeptów robotyki przynosi niespodziewane rezultaty.

– To przyszli inżynierowie – tak o uczniach szkoły podstawowej STO nr 2 w Pile mówi Artur Zajączkowski. Jesienią jego podopieczni postanowili wziąć udział w międzynarodowym projekcie, który zyskał już ogromną popularność na całym świecie. 255 tys. uczestników z 88 krajów miesiącami przygotowuje konstrukcje oparte o popularne klocki Lego, które następnie prezentuje na turnieju robotyki. Za czymś, co na pierwszy rzut oka wygląda trywialnie, kryje się jednak szczytna idea – pod lupę brane są aktualne problemy naukowe i społeczne, z którymi mierzy się ludzkość.

W obecnej edycji była to gospodarka wodami („Hydrodynamics”). Organizatorzy FLL cenią innowacyjność, więc uczniowie szkoły STO w Pile zaprojektowali unikatowe rozwiązanie dla takich regionów na świecie, gdzie występuje niedobór czystej wody. Specjalny billboard, oprócz funkcji reklamowej, pełnił też inne zadanie – skraplał wodę z powietrza. W szkole podstawowej STO nr 2 w Pile zajęcia odbywają się w różnych grupach wiekowych. Klasy czwarta i piąta to około 17 osób, zaś z uczniów klas siódmej i gimnazjalnych udało się utworzyć dziewięcioosobową grupę. I to właśnie ta druga, starsza ekipa brała udział w konkursie FLL, pod nazwą „Plan B”.

Zajęcia w ramach projektu FLL odbywają się w Pile od października ubiegłego roku. Dwa razy w tygodniu, uczniowie pod okiem nauczyciela samodzielnie budują robota z pomocą klocków LEGO Mindstorms i programują go do wykonania określonych zadań na stole, który jest udostępniany przez organizatorów FLL. Dzieci wnoszą do rywalizacji własne pomysły – sami wymyślają rozwiązania zadań, jakie ma do wykonania robot. Zadaniem trenera jest późniejsze zoptymalizowanie rozwiązań.

Tego typu zajęcia dodatkowe dla uczniów wpisują się w rozwiązania, które promowane są przez szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego – wyjście poza schemat, odejście od standardowych zajęć stały się znakiem firmowym towarzystwa na przestrzeni trzydziestu lat istnienia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*