Koronawirus – dość zagadkowa nazwa, która budzi skojarzenie z koroną. I słusznie, ponieważ kuliste wirusy najeżone są wypustkami przypominającymi grzyby, które tworzą coś właśnie na kształt korony. Mają one żywotne znaczenie dla patogenów.
Naukowcy czasem nazywają wirusy skomplikowanymi cząstkami organicznymi, a nie organizmami żywymi. Dlaczego? Między innymi dlatego, że są one pozbawione metabolizmu, składają się tylko z otoczki i informacji genetycznej. Mają zdolność do powielania swojego materiału genetycznego i produkcji białek jedynie w zaatakowanych przez nie komórkach. Organizmy żywe nie dość, że się rozmnażają, to jeszcze posiadają metabolizm, a zatem zdolność do produkcji m. in. enzymów i wydalania niepotrzebnych substancji.
Koronawirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Oprócz Chin, jego największe ogniska są w Korei Południowej, Iranie, Hiszpanii, we Włoszech (tutaj ograniczenia dotyczą wszystkich mieszkańców) i Japonii. W Polsce, jak poinformował rano w „Sygnałach Dnia” wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, liczba zakażonych osób wynosi 22. Niestety, będzie ona wzrastać – dodał. „Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych” – kilkadziesiat minut później poinformowało na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu przebywa kobieta w stanie śpiączki farmakologicznej. Kwarantanną objęto 35 osób, z którymi miała ona kontakt. Na świecie jest już 121.000 osób zarażonych COVID-19, a liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 4700.
Przypomnijmy, zakres objawów mieści się w spektrum od łagodnych do ciężkich. Pojawić się mogą m. in.: kaszel, krótki oddech, gorączka, czasami katar, ból gardła i biegunka. Symptomy te narastają z czasem. Przy czym okazuje się, że niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Większość zakażonych łagodnie zwalczy infekcję. Niestety, jedna na sześć osób choruje ciężko, przede wszystkim ma trudności w oddychaniu. Na taką postać choroby najbardziej narażone są osoby starsze, u których występują już inne problemy ze zdrowiem – na przykład nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca.
Koronawirus z Wuhan, który dotarł już do ponad stu krajów na wszystkich, poza Antarktydą, kontynentach oznaczony jest skrótem SARS-CoV-2. Wywołuje on chorobę COVID-19.
Fot. The University of Hong Kong – https://www.med.hku.hk/en/The-Latest-from-HKUMed-on-COVID-19
Dodaj komentarz