W Polsce – 8,1 procenta

Najnowsze badania Global Entrepreneurship Monitor (GEM) wykazują, że w ciągu trzech ostatnich lat aktywność kobiet w biznesie, w skali międzynarodowej, wzrosła o 10 proc. Różnica w zangażowaniu kobiet w przedsiębiorczość, w stosunku do mężczyzn, zmniejszyła się o 5 proc.  Z badań wynika również, ze w Europie więcej kobiet jest optymistycznie nastawionych wobec perspektywy rozpoczęcia działalności gospodarczej. Ta sytuacja dotyczy również Polski.

W ubiegłym roku, w 74 z badanych krajów, aż 163 miliony kobiet rozpoczęły działalność gospodarczą. Do tej liczby dolicza się 111 milionów firm, również założonych przez kobiety, i działających na rynku już od dłuższego czasu. Takie informacje wypływają z raportu opublikowanego przez konsorcjum Global Entrepreneurship Monitor  dotyczącego przedsiębiorczości wśród kobiet w latach 2016/17. Raport  powstał przy udziale : Babson College, Smith College, Korea Entrepreneurship Foundation, Tecnológico de Monterrey, Universidad Del Desarrollo i Universiti Tun Abdul Razak.

„Dane te nie tylko pokazują olbrzymi wpływ, jaki kobiety mają na przedsiębiorczość na całym świecie, ale również podkreślają ich wkład dla wzrostu gospodarczego i dobrobytu społeczeństwa” – powiedziała współautorka raportu i profesor Babson College, Donna Kelley. „Kobiety przedsiębiorcy zapewniają dochody swoim rodzinom, tworzą nowe miejsca pracy oraz nowe produkty i usługi, istotne dla rozwoju cywilizacji”. W 63 spośród wszystkich analizowanych krajów (zarówno w obecnym, jak i w przedostatnim raporcie GEM) stwierdza się, że „Całkowita Aktywność Przedsiębiorcza” (TEA) wśród kobiet wzrosła o 10 proc, a Gender Gap (stosunek kobiet do mężczyzn zaangażowanych w przedsiębiorczość) spadł o 5 proc. Dane dotyczące tych samych 63 krajów wykazują na 8-procentowy wzrost udziału kobiet w kapitałach istniejących już firm.

Wskaźniki przedsiębiorczości kobiet różnią się znacząco we wszystkich badanych krajach. Global Entrepreneurship Monitor analizuje kraje biorąc pod uwagę pięć kryteriów rozwoju gospodarczego (kryteria zidentyfikowane przez Światowe Forum Ekonomiczne) oraz wyodrębnia sześć regionów geograficznych: Azja Południowo-Wschodnia i Pacyfik, Europa i Azja Środkowa, Ameryka Łacińska i Karaiby, Bliski Wschód i Afryka Północna, Ameryka Północna oraz Afryka Subsaharyjska. Całkowita Aktywność Przedsiębiorcza (TEA) wśród kobiet waha się od 3 proc. w Niemczech, w Jordanii, we Włoszech i we Francji do 37 proc. w Senegalu. W Polsce odsetek ten jest jednym z wyższych w Europie – wynosi 8,1 proc. Przy czym przedsiębiorczość kobiet w Polsce dotyczy głównie przedziału wiekowego 24-34 lata.

Całość raportu dostępna pod tym linkiem :

http://www.gemconsortium.org/report/49860

Global Entrepreneurship Monitor (GEM) zajmuje się studiowaniem przedsiębiorczości na całym świecie. Dzięki ogromnej i centralnie koordynowanej liczbie międzynarodowych danych, GEM jest obecnie najbogatszym źródłem informacji na temat przedsiębiorczości w świecie, publikując szereg rocznych raportów o charakterze globalnym, krajowym oraz dotyczących specyficznej tematyki. Raporty i ekspertyza GEM są zaufanym źródłem z dziedziny przedsiębiorczości dla kluczowych organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, WEF, Bank Światowy i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Więcej informacji na stronie: www.gemconsortium.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*