Warto to unikalne miejsce odwiedzić

Wiedza kierowców na temat bezpieczeństwa na drodze często kończy się na zmianie opon – z letnich na zimowe. W Poznaniu od kilku lat funkcjonuje Skoda Auto Lab. Interaktywne centrum bezpieczeństwa mające na celu wdrażanie wiedzy na temat zagrożeń w ruchu drogowym.

Jeździmy bez wyobraźni. Jedną z najważniejszych informacji, jaką powinien otrzymać kierowca, to odpowiednia pozycja za kierownicą. Nie wolno leżeć w fotelu, ponieważ ogranicza  to widoczność. Nie powinniśmy również odrywać łopatek od fotela w trakcie skrętu. Zagłówek powinien być ustawiony zgodnie ze szczytem głowy. O tym powie nam, w pierwszej strefie, wykwalifikowany trener doskonalenia techniki jazdy. Czynności, które zajmują nam mniej niż minutę: czyli dobrze ustawiony fotel, kierownica, zagłówek, lusterka i zapięty pas pozwolą nam być lepszym kierowcą i mogą uratować życie.

Trochę technologii. Skoda Auto Lab pozwala nam zobaczyć, jak wygląda samochód od środka. Przekrojona Skoda Fabia przedstawia wnętrze samochodu. Dzięki temu wiemy, gdzie znajdują się poduszki bezpieczeństwa, wzmocnienia boczne, czy też zawieszenie samochodu. Istotnym eksponatem centrum są również dwa samochody. Jeden wyposażony w strefę kontrolowanego zgniotu, drugi bez niej. Czym jest strefa kontrolowanego zgniotu? To część samochodu, która przy zderzeniu pochłania znaczną część energii, dzięki czemu jest mniej odczuwalna dla osób będących w kabinie.

Eko zawsze w modzie. Interaktywne centrum bezpieczeństwa również zwraca uwagę na ekologię. Tłumaczy, dlaczego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia w oponach. Należy to robić przynajmniej raz na miesiąc. Jeśli ciśnienie jest nieodpowiednie i jest go za mało zużywamy więcej paliwa. Dowiedzieć się można też, jak jeździć ekologicznie. Jak kształt samochodu wpływa na zużycie paliwa i na czym polega skrzynia DSG, czy system start-stop w samochodzie.

Nie zapinasz pasów? Jedną z najważniejszych misji Skoda Auto Lab jest uświadomienie ludziom, jak ważne są pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Znajdują się tam dwa symulatory przeciążeniowe: symulator dachowania i symulator zderzeń.  Pierwszy to samochód, który obraca się wokół własnej osi i symuluje dachowanie. Uczestnicy mogą poczuć na własnym ciele, że pasy zarówno ich utrzymują, jak i chronią przed upadkiem. Drugi to zderzenie bez strefy zgniotu. Jest to sam fotel mający na celu doświadczającemu uświadomić siłę zderzenia przy zapiętym pasie i dość małej prędkości. Jeśli takie doświadczenie nie podziała, jest jeszcze waga przeciążeniowa, która symuluje w kilogramach siłę, z jaką uderzymy w drugą osobę przy prędkości zaledwie pięćdziesięciu kilometrów na godzinę przy nie zapiętych pasach.

Jedyne w Polsce. Interaktywne centrum bezpieczeństwa to jedyne takie laboratorium w całej Polsce. Zostało stworzone w trosce o nasze bezpieczeństwo. Codziennie odwiedzają je osoby chcące dowiedzieć się, co jest ważne, aby jazda samochodem, czy zwykłe przechodzenie przez ulice nie budziło strachu. Edukacja od najmłodszych lat, jak funkcjonować w ruchu drogowym jest bardzo ważna, dlatego codziennie przybywają tutaj wycieczki z całej Polski.  Warto to unikalne miejsce odwiedzić.

Fot. Maja Wojtkowska

 

 

Tagi: bezpieczeństwo, Skoda, centrum, kierowca

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*