Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Oddychamy bardzo złym powietrzem. Według portalu Poradnikzdrowie.pl, rocznie przedwcześnie umiera z tego powodu ponad 48 tysięcy osób.
Najtrudniej oddycha się między innymi w Małopolsce, gdzie trudno znaleźć miasto, w którym normy nie są przekroczone (w Krakowie PM2,5 nawet 8-krotnie). Podobnie jest w przypadku większych cząstek PM10. Gęste powietrze jest również na Mazowszu. W Warszawie to 600 procent dopuszczalnej normy. Widać to gołym okiem, w powietrzu wisi gęsta, szara mgła. PM10 oraz PM2,5 tworzą tzw. pył zawieszony. W jego skład wchodzą m. in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza.
Głównym źródłem smogu, czytamy na www.poradnikzdrowie.pl, są instalacje grzewcze (kotły, piece- służące do ogrzewania domów jednorodzinnych i starych kamienic) oraz transport drogowy. Wbrew powszechnej opinii, udział przemysłu w zanieczyszczeniu powietrza jest niewielki i to nawet wtedy, gdy do emisji z procesów produkcyjnych doliczymy zanieczyszczenia wytwarzane przez energetykę zawodową (produkcję energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach i elektrociepłowniach)
Sposoby walki ze smogiem są prowadzone na większą i mniejszą skalę – m. in. przyjmowane są projekty uchwał, wprowadzające od 2024 roku zakaz tzw. kopciuchów, a od 2028 zakaz używania paliw stałych. Jednym z zachowań rekomendowanych w czasie epizodów smogowych jest pozostawanie w domach. Badania przeprowadzone wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Krakowski Alarm Smogowy potwierdzają, że stężenia pyłów wewnątrz budynków są niższe, choć i tak pozostają na wysokim poziomie – informuje portal Polskialarmsmogowy.pl.
„Rośliny w domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy jakości powietrza i, co za tym idzie, łagodzenia szkodliwych dla układu oddechowego skutków smogu. Rośliny przechwytują kurz, pochłaniają wiele szkodliwych substancji i pomagają utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie” – radziła w RMF FM dr Małgorzata Malik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Fot. Mapa jakości powietrza (http://smogowe.info)
Dodaj komentarz