Akademicki piknik, jak się patrzy

Jubileusz 90-lecia Akademickiego Poznania, organizowany przez Kolegium Rektorów i Urząd Miasta Poznania, obchodzony jest wyjątkowo hucznie. W piątek Biblioteka Uniwersytecka zorganizowała „Wieczór z Mickiewiczem”, natomiast sobota minęła pod znakiem wspólnego piknikowania. Zaszczycił nas swoją obecnością premier Donald Tusk.

W samo południe odsłonięta została ławeczka Heliodora Święcickiego, pierwszego rektora uniwersytetu. Wydane zostały także Heliodory –
miedziane dukaty, które będą honorowane do 31 lipca 2009. Monety to nie lada gratka nie tylko dla numizmatyków. – Mają one przede wszystkim
znaczenie emocjonalne dla wszystkich, którzy są związani z uniwersytetem -zapewnia Hanna Szafrańska, dyrektor Fundacji UAM.

Park i Plac Mickiewicza oblegały tłumy poznaniaków. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska reprezentujące poznańskie uczelnie. Politechnika pochwalić się mogła fantastycznymi robotami, a fundacja UAM zapraszała do doświadczeń chemicznych. Uniwersytet Przyrodniczy reprezentował zespół pieśni i tańca „Łany”, Akademia Sztuk Pięknych przygotowała performance rzeźbiarski, a także prezentację stołków Eureka, zaprojektowanych na 90-lecie ASP. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa umożliwił odważnym krótkie wystąpienie przed kamerą. Uniwersytet Medyczny, we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny, starał się zwrócić uwagę społeczeństwa na problem nadciśnienia, wysokiego poziomu cukru we krwi, Młodzi, inteligentni, dynamiczni i pełni zapału studenci medycyny z wielkim zaangażowaniem badali pacjentów udzielając im niezbędnych porad. W mammobusie kobiety w wieku 55-69 lat mogły poddać się darmowemu badaniu mammograficznemu. Był także krwiobus, do którego ustawiały się długie kolejki. Nie brakowało chętnych, by podarować cząstkę siebie innym.

Mnóstwo atrakcji zorganizowano także dla młodszych uczestników piknikowania. Mogli oni uczestniczyć w walkach szermierczych, prowadzone były zajęcia plastyczne, przeróżne konkursy i zabawy.

O godzinie 15 sprzed Teatru Wielkiego wyruszyła demonstracja w obronie Rozbratu. Setki młodych ludzi szły w wiecu głosząc hasło „Przeciwko
antyspołecznej polityce władz i prywatyzacji przestrzeni publicznej”. Uczestnicy domagali się także „Prawdziwego samorządu” i udziału w decyzjach przezeń podejmowanych.

Sobotnia impreza kolejny raz udowodniła, że Poznań jest wiele znaczącym miastem akademickim, zaś aktywność studentów jest ważna w rozwoju miasta.

Fot. Agnieszka Mojkowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*