Jaka Polska, jaka Unia?

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odwiedzają znani politycy. Bez wątpienia należy do nich Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, sprawujący ten urząd w latach 1995-2005. Gościliśmy go (w towarzystwie europosła Marka Siwca) w poniedziałek. Spotkanie zatytułowane było „Jaka Polska, jaka Unia?”.

Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że aula wypełniła się po brzegi, zarówno wykładowcami, pracownikami, jak i studentami wydziału. Wielu z nich siedziało na schodach.

Gościa powitał dziekan WNPiD, dr hab. Tadeusz Wallas. Wspomniał o jego zasługach, przywołał między innymi Okrągły Stół i podpisanie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy głos zabrał, kandydujący w wyborach do Parlamentu Europejskiego, M. Siwiec. Przypomniał sytuacje, które były kompromitujące dla Polski. Mówił o nagannym zachowaniu członków Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu. Wspomniał także o działalności Platformy Obywatelskiej.

Następnie głos zabrał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Powiedział, że przed wydziałem witali go obecny rektor UAM prof. Bronisław Marciniak, a także byli: prof. Stanisław Lorenc i prof. Stefan Jurga. W tym kontekście zapytał, kiedy dojdzie do sytuacji, w której w jednej linii staną prezydent Lech Kaczyński, prezydent Lech Wałęsa i on. Uznał, że rektorzy UAM mogą służyć za przykład. Następnie przywołał kilka momentów związanych z jego prezydenturą. Wśród nich wizytę u Ojca Świętego, Jana Pawła II, który powiedział wówczas do niego, że nie ma Polski bez Unii Europejskiej i nie ma Unii Europejskiej bez Polski. A. Kwaśniewski uznał ten moment i te słowa za przełomowe w procesie integracji. W końcowej części wystąpienia mówił o Unii Europejskiej i o pięciu latach naszego obecności w jej strukturach, zachęcał do głosowania 7 czerwca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*