Industrialna uczta

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta – wielkie święto kultury nie tylko w sferze teatralnej, także muzycznej. Nie inaczej będzie i w tym roku.

W minionych latach gościliśmy w Poznaniu gwiazdy światowego formatu. Mowa o takich artystach i zespołach jak Goran Bregović, Leningrad Cowboys, Buena Vista Social Club czy Philip Glass. W tym roku przyszedł czas na bogów industrialnego rocka z Cleveland, Nine Inch Nails. Określenie „bogowie” jest jednak nieco chybione, bo NIN to właściwie orkiestra jednego muzyka – charyzmatycznego kruczowłosego multiinstrumentalisty Trenta Reznora. Lider Nine Inch Nails sam odpowiada za warstwę muzyczną i tekstową płyt swojej formacji, od czasu do czasu zapraszając do sesji nagraniowych zaprzyjaźnionych muzyków.

Swoją legendę NIN zaczęło budować albumem „Pretty Hate Machine” wydanym w 1989 roku. Największą popularnością cieszył się utwór „Head Like A Hole”. Następnym wydawnictwem zespołu jest EPka „Broken” charakteryzująca się o wiele mocniejszym od debiutu brzmieniem, co zresztą było powodem konfliktu z wydawcą TVT Records, który bardzo naciskał, by materiał przypominał pierwszą płytę. „Broken” miał promować film będący kompilacją kilku teledysków zespołu niedopuszczonych do oficjalnych mediów. Ten krótkometrażowy obraz nigdy nie dostał się do oficjalnej dystrybucji z powodu brutalnych scen stylizowanych na tzw. „snuff movie”, czyli film „ostatniego tchnienia” ilustrujący ludzką śmierć.

W 1994 roku wydany został najbardziej znany krążek NIN „The Downward Spiral”, który nagrywany był w rezydencji Sharon Tate – miejscu zbiorowego mordu popełnionego przez sektę Charlesa Mansona. Na stałe do annałów światowej muzyki wpisał się, promujący album, utwór „Closer”. Z kolei kontrowersje i poruszenie wywołały dwuznaczne w kontekście miejsca rejestracji materiału „Piggy” i „March Of The Pigs” (zbrodniarze krwią ofiar na ścianach domu wymalowali m.in. wyraz PIG).
Aż pięć lat Reznor kazał czekać swym fanom na następny album. „The Fragile” ukazało się pod koniec ostatniej dekady XX wieku jako dwupłytowe wydawnictwo. Płyta została dość dobrze przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków.

Kolejny materiał NIN zaprezentowało dopiero w 2005 roku („With Teeth”). Uzupełnieniem dyskografii są płyty „Year Zero” (2007), „Ghosts I-IV” i „The Slip” (oba z 2008 roku). Ostatnie pozycje grupy nie uzyskały już takiego rozgłosu, jak w wielu miejscach szokujące i obrazoburcze dokonania z lat 90-tych XX wieku. Tak czy inaczej, występ Nine Inch Nails na Malcie należy uznać za ważne wydarzenie kulturalne 2009 roku w Polsce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*