Pojedynki na słowa

Dwa emocjonujące dni na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Odbywają się tutaj I Mistrzostwa Debat Oksfordzkich. Uczestniczą w nich 4- lub 6 – osobowe zespoły szkół licealnych z różnych zakątków Polski. Najszerszą kadrę ma Poznań.

Tematyka debat jest bardzo szeroka. Porusza bowiem zakres wiedzy historycznej, kwestie polityczne, społeczne, a nawet polemikę filozoficzną. Debata polega na wymianie zdań dwóch drużyn zajmujących często opozycyjne stanowiska. Każdy mówca ma cztery minuty na przedstawienie swoich racji, na ich uargumentowanie. Jak poinformował nas Rafał Kamprowski z WNPiD UAM, jeden z organizatorów mistrzostw, zmagania uczestników ostatecznie zakończą się 10 kwietnia.

Dla tych czytelników, którzy z pojęciem debat oksfordzkich spotykają się po raz pierwszy sięgamy do źródła wiedzy encyklopedycznej. Idea debat narodziła się w 1823 roku na uniwersytecie w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Należą one do pojedynków słownych, które są bardzo popularne w środowiskach akademickich i licealnych na całym świecie. Poruszają głównie bieżące sprawy społeczno-polityczne. Nadrzędnym celem debat jest kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej. W naszym kraju kluczem do sukcesu każdego uczestnika jest m.in. pogłębiona wiedza na temat najnowszej historii Polski, jak również ścisłe przestrzeganie reguł kultury słowa, dyscypliny czasowej, opanowania i szacunku dla rozmówcy.

Pierwsza poznańska edycja (23-24 marca) zgromadziła bardzo wielu uczestników, co można było zauważyć ju podczas inauguracji w auli WNPiD. Wśród zgromadzonych panowała przyjazna atmosfera, która udzielała się również osobom oceniającym – ekspertom. Po uroczystym przywitaniu, zostały omówione zasady konkursu. Od tego momentu rozpoczęły się zmagania o Mistrzostwo Debat Oksfordzkich.

Natalia Hyrnik
Andrzej Wenclewski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*