189 świeczek na torcie biblioteki

Z okazji 189. rocznicy powstania Biblioteki Raczyńskich zapraszamy na wyjątkową imprezę urodzinową.

W ciągu dwóch dni (4-5 maja) zapraszamy na spotkania i warsztaty dla dzieci  (Eliza Piotrowska opowie o „Tajemnicach Biblioteki Raczyńskich”, Boguś Janiszewski, Max Skorwider o „Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią”,  warsztaty przyrodniczo-literackie z Linneą ), spotkanie z  Cezarym Łazarewiczem o sprawie Gorgonowej oraz na potańcówkę literacką, która tym razem będzie podróżą przez blisko 200 lat istnienia biblioteki. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

4 maja, godz. 12. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Tajemnice Biblioteki Raczyńskich”. Spotkanie z Elizą Piotrowską (organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania). Jakie tajemnice kryje Biblioteka Raczyńskich?  Dlaczego warto czytać książki i co trzeba umieć, żeby je pisać?  Opowie o tym Eliza Piotrowska, autorka wielu popularnych książek, w tym „Tajemnic Biblioteki Raczyńskich”. Spotkanie będzie także okazją do zwiedzenia biblioteki i przejścia śladami bohaterów książki.

4 maja, godz. 17. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Spotkanie z Bogusiem Janiszewskim (Organizator: Wydawnictwo Publicat). Po zbadaniu tajemnic ekonomii i polityki, Boguś Janiszewski postanowił  tym razem wyjaśnić jak działa mózg.   W swojej najnowszej książce opisuje organ, który cały czas pozostaje najbardziej tajemniczym narządem ludzkiego ciała. Czy myślenie ma granice, czym jest sztuczna inteligencja oraz czy myślenie dzieci i dorosłych czymś się różni… na te oraz na wiele innych pytań postawionych przez myślące dzieciaki i rodziców odpowie autor w Bibliotece Raczyńskich.

5 maja, godz. 12. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Majówka z Linneą.  Warsztaty literacko-przyrodnicze (organizator Wydawnictwo Zakamarki). Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, chcące zostać odkrywcami natury, na twórczą i poznawczą lekcję botaniki. Dowiedzą się  one m.in. dlaczego nasiona mają różny kształt i swój kolor lub co wspólnego ma młotek z kwiatami. Spotkanie inspirowane książką Christiny Björk i Leny Anderson  „Rok z Linneą”. Zgłoszenia: zapisy@bracz.edu.pl

5 maja, godz. 17. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem (współorganizator Wydawnictwo Czarne). Najsłynniejszy proces poszlakowy II RP. Uznani biegli, najlepsi prawnicy i ona, Rita Gorgonowa.  Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike 2017 za książkę „Żeby nie było śladów”, wraca w swoim najnowszym reportażu do sprawy, którą żyła cała przedwojenna Polska i szuka nowych śladów i postaci związanych z niewyjaśnioną do dziś zbrodnią.  Z reportażystą porozmawia dr Michał Larek.

5 maja, godz. 19. Biblioteka Raczyńskich, hol

Potańcówka literacka. Przez prawie 200 lat historii Biblioteki Raczyńskich przejdziemy tanecznym krokiem. Towarzyszyć nam będą też najważniejsze teksty poetyckie ostatnich dwóch wieków m.in. walc, twist i polka. Naukę najpopularniejszych tańców XIX i XX wieku poprowadzi choreograf, trener i tancerz Adam Padła.

Szczegóły  https://www.facebook.com/events/174507219868585/

Rys. www.bracz.edu.pl