Warto tutaj przyjechać, gorąco polecam!

Są takie miejsca, w których bez większego trudu można oderwać się od rzeczywistości. Jednym z nich jest Biskupin. Miejsce historyczne i bardzo urokliwe.

Na początek trochę historii: wiekowa osada odkryta została w 1933 roku przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera. Uznana jest za pomnik historii Polski i stanowi jedno z nielicznych u nas stanowisk archeologicznych, które zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Rekonstrukcje te cyklicznie są wymieniane, ich aktualizacja następuje w wyniku nowych ustaleń naukowych.

W Biskupinie znajduje się także muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się tutaj festyn. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością i ma liczną grupę stałych bywalców. Można tutaj pospacerować, podziwiać niezwykłe stare chałupy, przyglądać się powstawaniu naczyń z gliny, a wśród pięknej zieleni poddać się kontemplacji. Można też popłynąć w rejs statkiem, a po zejściu na ląd, zjeść coś dobrego.

Biskupin jest też jednym z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego wydobytego ze stanowisk archeologicznych oraz ośrodkiem archeologii eksperymentalnej.

Mamy jeszcze wakacje. Gorąco polecam to miejsce!

Fot. Natalia Prabucka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*