Obfite źródło wiedzy w czterech rozdziałach

„Terroryzm islamski” Dominika Dudy to książka poświęcona złożonym zagadnieniom terroryzmu islamskiego jako zagrożenia dla bezpieczeństwa w skali światowej. Nie należy ona do znanych bestsellerów, jednakże zasługuje na bliższą uwagę. Powstała na podstawie pracy magisterskiej obronionej w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz wyjaśnienia pojęcia terroryzmu, jego szczegółowej genezy i historii, w książce tej zawarte są również najważniejsze prawne i fizyczne metody jego zwalczania. Znajdziemy w niej także dokładny opis islamskich organizacji terrorystycznych z różnych regionów świata. ,

Historia terroryzmu podzielona jest na cztery okresy: prehistorię i erę industrialną, dwudziestolecie międzywojenne i lata II wojny światowej, erę kolonialną i postkolonialną oraz współczesność. Pozwala to czytelnikowi odnaleźć istotne podobieństwa oraz różnice występujące w danym czasie. Dodatkowym atutem tejże publikacji naukowej jest wymienienie organizacji i ich przydział do konkretnego regionu geograficznego. Istotne jest również to, że w książce D. Dudka możemy znaleźć przynajmniej teoretyczną odpowiedź na zasadnicze pytanie: „ Jak przeciwdziałać zjawisku terroryzmu na świecie?”

„Terroryzm islamski” składa się z czterech niezbyt obszernych rozdziałów, wyczerpująco wyjaśnia temat poddany analizie. Książka, stanowiąca obfite źródło wiedzy, napisana jest przystępnym językiem. Moim zdaniem, w pierwszej kolejności sięgną po nią słuchacze kierunków humanistycznych.

Polecam lekturę „Terroryzmu islamskiego”, gdyż zawiera on dużo istotnych i aktualnych treści. Jedynym minusem jest brak ilustracji, które wzbogaciłyby wiedzę o zagrożeniu, jakie niosą jego organizacje.

Fot. Agnieszka Borowiak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*