Pomógł tysiącom niemieckich uciekinierów

Aula Europejskiego Uniwersytetu Viadrina wypełniona po brzegi. A to za sprawą uroczystości wręczenia dorocznych nagród za zaangażowanie w integrację polsko-niemiecką. Jej kolejnymi laureatami są: pierwszy niekomunistyczny premier RP, Tadeusz Mazowiecki i francuski historyk, Joseph Rovan.

Gdy mówimy o stosunkach polsko – niemieckich, nie powinniśmy zapominać o jednej ważnej zasadzie, której uczy nas historia. Otóż znacznie łatwiej jest im zaszkodzić, niż je budować – stwierdził T. Mazowiecki. Należy uważać na decyzje, jakie się podejmuje. Nie wszystko, co z punktu widzenia jednego państwa wydaje się być dobre, w taki sam sposób odbierane jest przez drugą stronę.
Uroczystość rozpoczął koncert muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry z Uniwersytetu Viadrina. Następnie przemawiali przedstawiciele strony niemieckiej. Mowili o żmudnych działaniach podczas transformacji systemowych w PRL i NRD, serdecznie dziękowali T. Mazowieckiemu za to, co zrobił dla wzmacniania obustronnych relacji w czasie, gdy kierował rządem, jak i we wcześniejszych latach.

Guenter Pleuger, prezydent Viadriny, przypomniał że to właśnie premier Mazowiecki pomógł 6000. niemieckich uciekinierów, nie zważając na umowy, jakie w tym okresie łączyły oba kraje.

Fot. Piotr Kucharczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*