Politolodzy spierali się w Obrzycku

W dniach 12-13 grudnia w Obrzycku odbyła się kolejna konferencja naukowa Studenckiego Koła Naukowego Politologów i Dziennikarzy. Tym razem temat przewodni był następujący: „Od dominacji Stanów Zjednoczonych po wielobiegunowy świat wpływów XXI wieku”.

Młodzi politolodzy podjęli dyskusję na temat kształtowania się nowego ładu międzynarodowego. Jakie państwa aspirują do pozycji mocarstwa? Co determinuje ich pozycję? Dlaczego niektóre z nich straciły pozycję lidera w wyścigu? To tylko niektóre z pytań, nad którymi się zastanawiali.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych wystąpień była prezentacja mgr. Jacka Raubo „Interwencje militarne Stanów Zjednoczonych na przełomie XX/XXI wieku – idealizm czy pragmatyka?”. Sprowokowała ona ciekawą dyskusję. Pojawiło się także pytanie, w jakim stopniu idealizm determinuje pragmatyzm, i odwrotnie. J. Raubo sprawnie odpierał argumenty dyskutujących.

Kolejna interesująca pozycja to krytyczna analiza obietnic zawartych w programie wyborczym prezydenta USA zaprezentowana przez Marcina Łukaszewskiego „Are we still can? – deklaracje i praktyka polityczna w dobie prezydentury Baracka Obamy”. Posługując się danymi statystycznymi oraz sondażami ukazał, jak wiele z nich było jedynie tzw. „kiełbasą wyborczą” rzuconą na pożarcie wyborcom.

W dzisiejszych czasach nastąpiła redefinicja wielu pojęć, m.in. wojny. Nie jest to już tylko interwencja zbrojna z użyciem siły, ale także zakręcanie kurka gazu, nakładanie embargo na konkurencyjne państwa. Czy w takim razie, możemy mówić o mocarstwie w takim samym znaczeniu, jak 20 lat temu? To problem badawczy godny pracy magisterskiej i osobnej konferencji.

Fot. Marta Maciejewska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*