Dopiero w czwartej setce

– Jest smutną prawdą, że uczelnie polskie znajdują się na czterechsetnych miejscach. To musi dać wiele do myślenia – mówił Bronisław Komorowski podczas spotkania z wykładowcami i studentami z Uniwersytetu Śląskiego i zaapelował o uruchomienie „projektów reformatorskich”.

– Dzisiaj (przed uczelniami-red.) stoją nowe wyzwania i nowe sytuacje wymagają decyzji – zaznaczył polityk PO. Według niego: „Musimy dogonić Europę w rozwoju cywilizacyjnym oraz dogonić Europę pod względem rozwoju ekonomicznego”. Zdaniem polityka, możemy do zrobić na sposób grecki, czyli „oszukać Europę”, bądź zreformować system edukacyjny i w ten sposób postawić na innowacyjność.

Komorowski przedstawił także ryzyko, przed jakim stoją w najbliższych latach szkoły wyższe. Nieuchronne zmiany demograficzne spowodują, iż do szkół będzie z każdym rokiem uczęszczało mniej uczniów, a tym samym uczelnie będą musiały bardziej walczyć o studentów. Polityk zaapelował także o poprawę jakości nauczania, tak, by „uczelnie mogły konkurować na arenie międzynarodowej”.

www.onet.pl, PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*