6 godzin i 24 godziny

Zmiany w prawie prasowym tuż, tuż. Właśnie sejmowa Komisja Kultury i Środków Masowego Przekazu przyjęła (i to jednogłośnie) rządowy projekt nowelizacji.

Są w nim istotne zmiany w procedurze autoryzacji tekstów. „Utrzymano zasadę, czytamy na stronie www.wirtualnemedia.pl, że dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. Dziennikarz będzie musiał informować osobę udzielającą informacji o przysługującym jej prawie. Osoba, która będzie chciała skorzystać z tego prawa, będzie musiała jednak zgłosić dziennikarzowi żądanie autoryzacji wypowiedzi niezwłocznie po jej udzieleniu. Nadal autoryzacji nie będzie wymagała wypowiedź, która została opublikowana. Dodano natomiast przepis, zgodnie z którym dziennikarz nie będzie musiał uzyskiwać autoryzacji wypowiedzi wygłoszonej publicznie, np. podczas konferencji prasowej lub innego wystąpienia publicznego. Projekt MKiDN wprowadza ponadto określony czas na przeprowadzenie autoryzacji: w przypadku dzienników czas ten będzie wynosił sześć godzin, od momentu otrzymania tekstu, zaś w przypadku czasopism będą to 24 godziny.”

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowe-prawo-prasowe-brak-autoryzacji-nie-bedzie-przestepstwem-do-6-godzin-dla-dziennika-i-internetu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*