Przyjechali i zarazili nas… bakcylem

Przyjechali i przedstawili świat mediów od przysłowiowej kuchni. Wytłumaczyli na czym polega istota i sens dziennikarstwa. Zarazili redaktorskim bakcylem studentów Collegium Polonicum w Słubicach.

Mowa o misji, jaką wypełnili zaproszeni na warsztaty dziennikarskie wykładowcy i dziennikarze. To za ich sprawą studenci mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie redagowania tekstów i rynku mediów.

Zajęcia rozpoczęły się w piątek, 9 stycznia. Pierwszy wystąpił Andrzej Piechocki z UAM, po nim Jolanta Lenartowicz z „Życia Uniwersyteckiego” i dr Adam Barabasz z UAM. Opowiadali o tym, jak powinien wyglądać artykuł, jakim językiem należy go pisać. Po krótkiej przerwie wystąpiła rzeczniczka prasowa burmistrza Słubic, Irmina Balcerek. Przekazała ona informacje o różnych rodzajach gazet, jak i o drodze, jaką one przebywają, zanim trafią do rąk czytelników.

Następnego dnia akademicka brać poznała redaktora naczelnego i właściciela „Pogranicza Lubuskiego”, Roberta Włodka. Usłyszeliśmy różne uwagi dotyczące prasy, wzięliśmy udział w ciekawym ćwiczeniu. Polegało ono na szybkim pisaniu tekstów. Następnie Zbigniew Bodnar z Radia Zachód między innymi przedstawił różnego rodzaju sytuacje, w jakich możemy się znaleźć podczas wykonywania obowiązków zawodowych w rozgłośni. Trzecią osobą, której wysłuchaliśmy, był Piotr Żytnicki z „Gazety Wyborczej”. Mówił on o codziennej pracy w dzienniku ogólnopolskim, podzielił się swoimi doświadczeniami. Następnie poznaliśmy Agnieszkę Wiśniewską z TVP Gorzów Wielkopolski. Oprócz przedstawienia dobrych i złych stron pracy w telewizji, pokazała zainteresowanym różne nośniki danych, którymi posługują się dziennikarze telewizyjni. Wyjaśniła także na czym polega montaż.

Zwieńczeniem warsztatów dziennikarskich było wystąpienie ich organizatorów dr Magdaleny Musiał-Karg oraz dr. Adama Barabasza. Zachęcili oni kursantów do pisania i publikowania tekstów. Zobowiązaliśmy się, że zrobimy pierwszy krok w tym kierunku. Ja już zrobiłem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*