Reprezentowałam Sic! w Brukseli

W dniach 28 luty – 2 marca odbył się wyjazd studyjny do Brukseli, organizowany przez Komisję Europejską. Brali w niej udział dziennikarze, redaktorzy i rzecznicy prasowi z całej Polski, w tym także studentka politologii (I rok SUM) na UAM (czyli ja) reprezentująca e –gazetę Sic!

Wyjazd zorganizowany na wysokim poziomie pozwolił zdobyć dziennikarzom wiedzę o sukcesach i wadach funkcjonowania Unii Europejskiej. Zdobyte tam informacje okazały się kluczowe dla dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Dzięki nim łatwiej będzie zachęcać młodych ludzi do korzystania z przywilejów, jakie dało nam przystąpienie do Unii Europejskiej.

Przed wylotem do Brukseli odbyło się spotkanie w Delegaturze Komisji Europejskiej w Warszawie.1 marca poznaliśmy zagadnienia dotyczące realizowania europejskiej kariery, tajniki funkcjonowania sieci informacyjnej Europe Direct, prognozowane skutki programu Europa 2020. Za sprawą Cezarego Lewandowicza, mieliśmy wgląd w warunki działania serwisu prasowego KE. Udało nam się spotkać także z Januszem Lewandowskim, komisarzem ds. programowania finansowego budżetu.

2 marca rozpoczął się od spotkania z europosłem, Jarosławem Wałęsą, krytykującym wybrane aspekty działania Parlamentu Europejskiego, jak i samej Unii. Przedstawił on także jej pozytywne aspekty. Andrzej Sanderski przekazał nam informacje dotyczące serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego. Ogromny budynek Parlamentu, w tym centra medialne wywołały emocje dziennikarzy. Niestety, nie udało nam się zobaczyć na żywo konferencji prasowej Komisji Europejskiej ( Midday Briefing).

Wyjazd zaliczam do niezwykle udanych nie tylko z uwagi na liczne ciekawe seminaria i spotkania, ale także na niezwykły klimat towarzyszący temu miejscu. Uprzejmi ludzi, piękne ulice Brukseli, to dodatkowy atut wyjazdu studyjnego „Dziennikarze mediów akademickich”.

Fot. Magdalena Jóźwiak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*