Dziekan ambasadorem Słubic

Ponad 200 osób podzieliło się swoimi spostrzeżeniami, wysłuchało opinii innych na temat perspektyw rozwoju naszego kontynentu. W Słubicach, podczas czternastu paneli tematycznych, toczyły się rozmowy o zagrożeniach przed którymi już stoi, bądź niebawem stanie Europa.

Dziewiąta tego typu konferencja odbyła się w dniach 5 – 6 lutego w Collegium Polonicum. Zainteresowanie jej obradami było większe, niż w roku ubiegłym. Do Słubic przyjechali naukowcy z całej Europy; gościliśmy Niemców, Turków, Finów, Czechów, Belgów, Francuzów, Szwedów, Rosjan oraz Ukraińców. Dzięki tak zróżnicowanej grupie, mogliśmy zobaczyć Europę z różnych jej miejsc.

Sesję plenarną konferencji otworzył dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM – dr hab. Tadeusz Wallas. Następnie przemówienia wygłosili wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i goście z Rosji. Po przerwie obiadowej rozpoczęły się panele tematyczne, spośród których jedenaście prowadzonych było w języku polskim, dwa w angielskim i jeden w niemieckim i polskim. Debatowano między innymi nad reformami instytucjonalnymi Unii Europejskiej, problemami państw członkowskich i zarządzaniem polityką integracyjną.

Pod koniec pierwszego dnia goście rozluźnili się pod zaciętych debatach, wysłuchali koncertu uniwersyteckiego zespołu Spółdzielnia Tęcza. Chwilę potem T. Wallas uhonorowany został tytułem „Ambasador Słubic”, przyznanym przez władze miasta.

W drugim dniu konferencji kontynuowane były obrady panelowe. Zakończyły się one w godzinach popołudniowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*