Refleksje o patriotyzmie

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich w Krakowie (27 – 30 kwietnia) jest patriotyzm. Na sesji naukowej „Twarze i maski patriotyzmu” pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Dariusz Gawin, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński i Jan Čarnogursky. Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Zobaczymy również spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.

Dni, jak zawsze, rozpoczęły się od Mszy świętej w Kolegiacie Świętej Anny, wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i spotkania z jej laureatami. Tym wydarzeniom towarzyszył wernisaż obrazów Mariana Gromady z cyklu „Byli, chłopcy, byli…” w Galerii PWST. To było wczoraj. Natomiast dzisiaj i jutro sesja naukowa „Twarze i maski patriotyzmu”.

Swoistym uzupełnieniem refleksji o ojczyźnie i patriotyzmie będzie też głośna lektura (Roman Gancarczyk, PWST), znanego eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, która jest zaplanowana na dzisiejszy wieczór na scenie im. St. Wyspiańskiego w PWST, ul. Straszewskiego 22.

Jak co roku, równolegle z Dniami Tischnerowskimi odbywać się będzie Majówka Tischnerowska Szkół Podstawowych i Specjalnych organizowana przez Szkołę Podstawową nr 153 im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, natomiast w sobotę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera odbędzie się Spotkanie Filozoficzne Młodych, organizowane przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera, we współpracy z WSE.

Zwieńczeniem będzie spektakl multimedialny „Ojczyzna Tischnera”, przygotowany przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie z udziałem wspaniałych aktorów: Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra oraz Zespołu „Łopuśnianie”.

Organizatorami 11. Dni Tischnerowskich są Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II we współpracy z Gminą Miejską Kraków, Fundacją Europejskiej Sieci „Pamięć i Solidarność”, Narodowym Centrum Kultury i firmą Ergo Hestia, a także Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera, kawiarnią Gazeta Cafe , Stowarzyszeniem Drogami Tischnera, Akademią Górniczo – Hutniczą oraz firmami Plus i Fronima. Patronat medialny nad Dniami Tischnerowskimi objęli: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Press, Radio Kraków, Polskie Radio, TVP Kultura, TVP Kraków, Magiczny Kraków oraz Telewizja M.

Więcej informacji na temat 11. Dni Tischnerowskich znaleźć można na stronie internetowej www.dni.tischner.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*